(Professional Engineering (P.eng

P.eng در واقع مخفف Professional Engineering بوده و لایسنسی هست که PEO(Professional Engineers Ontario) به شما میدهد. اغلب مهندسین عزیز از پروسه گرفتن این لایسنس بی اطلاع بوده و بسیار دیده شده که این عدم آگاهی فرصتهای ارزشمندی را از بین برده است. اما قدم به قدم باید چکار کرد.

اول برویم سراغ مدارک مورد نیاز:

1.  اصل مدرک تحصیلی و ریز نمرات

     2. ترجمه مدرک تحصیلی و ریزنمرات که این ترجمه باید به تایید یک مهندس P.eng برسد. حتما لازم نیست که هم رشته خودتان باشد. جمله ای که باید در تمامی صفحات ترجمه نوشته شود و توسط یک مهندس P.eng تایید گردد را در فایل زیر مشاهده میکنید.

فایل شماره یک pdf متن تاییدیه مهندس P.eng

فایل شماره دو

3. داشتن course description که در واقع نشان میدهد شما در دوره تحصیلیتان چه واحدهایی را با چه سرفصلهایی گذرانده اید. برای مشاهده دو نمونه کورس دیسکریپشن رشته عمران بر روی این دو فایل کلیک کنید.

کورس دیسکریپشن 1 

کورس دیسکریپشن 2 

4. رزومه. رزومه تان را پراکنده ننویسید. حتما روی یک یا دو موضوع تمرکز کنید. حواستان باشد که مصاحبه و آزمونها بر اساس رزومه شما پرسیده میشود.

5. Landing Paper یا کارت   PR

 

6. فرم رجیستر: اگه از لندینگتان بیش از 6 ماه نگذشته باشد، ثبت نام کاملا رایگان است و باید در سایت PEO به صورت آنلاین فرم ها را پرکرده (به این برنامه FCP گفته میشود) و امضا کنید و اگه بیش از 6 ماه گذشته باشد باید حضوری به سازمان تشریف برده و آنجا فرم رو بگیرید.

برای رجیستر کردن برنامه FCP اینجا کلیک کنید

7. هزینه ثبت نام که اگه بیش از 6 ماه از لندینگتان گذشته باشد حدود 500 دلار بوده و باید به صورت چک پرداخت کنید.

 

8. برگه ای به نام Experience Record که باید از خود سازمان گرفته و توضیحات شغلیتان را مفصل تر از رزومه داخلش بنویسید.

بعد اینکه مدارکتان جمع و جور شد همه رو برداشته و به PEO مراجعه میکنید و به صورت دستی مدارک را تحویل میدهید. آنها مدارک اصل را با کپی ها و ترجمه ها چک کرده و اصل ها را همانجا به شما برمیگردانند. سپس به شما بیزینس کارت فردی که قرار است پرونده شما را بررسی کند را میدهند. در صورت کم و کاستی در پرونده به شما ایمیل زده خواهد شد.

بعد از چند روز ایمیلی دریافت میکنید که حاوی یک کد هست و این شماره تا آخر با شما خواهد بود و در نهایت هم تبدیل به شماره P.eng شما خواهد شد. اگر مدارکتان نقص نداشته باشد و مشکلی هم پیش نیاید بعد از حدود 2 ماه EIT میشوید. این اولین مرحله است. این یعنی مدارک تحصیلی شما بررسی شده و مشکلی نبوده. دقیقا این مرحله برابر با ارزیابی مدرک توسط WES است با این تفاوت که برای مهندسین بسیار معتبرتر است. شما در مرحله EIT از یک سری تخفیفات بیمه اتومبیل و درمانی و دندانپزشکی بهره مند خواهید شد و به کنفرانسهای بسیاری دعوت میشوید.

از اینجا به بعد داستان مقداری پیچیده میشود. در این مرحله ما با دو نوع آزمون طرف هستیم.

Confirmatory Exam Program

چنانچه رشته تحصیلی‌ شما در مقطع کارشناسی مهندسی‌ بوده و یا شبیه به مهندسی‌ است، وارد مرحله تصمیم گیری در مورد سابقه و سواد مهندسی خواهید شد. در این مرحله چنانچه بیش از ۵ سال سابقه کار داشته باشید و رشته شما هم مهندسی‌ باشد دعوت به مصاحبه خواهید شد. و اگر رشته شما شبیه به رشته‌های تعریف شده مهندسی‌ در آنتاریو باشد و یا سابقه کار شما کمتر از ۵ سال باشد، ۴ آزمون با توجه به شرایط شما جلو پایتان خواهد بود. اینکه از این ۴ آزمون چه تعداد به شما پیشنهاد بشود قابل پیشبینی‌ نبوده و بستگی به عوامل بسیاری دارد که کمیته بررسی در نهایت پس از قضاوت در مورد پرونده شما، به شما اعلام خواهد کرد. ضمنا چنانچه موفق به پاس کردن و گذراندن مصاحبه نشوید، باز هم این ۴ آزمون گریبان شما را خواهند گرفت. چنانچه شما بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارید و دارای مدرک دکترا و یا حتی ارشد هستید، امکان اینکه مصاحبه را هم برایتان Waived کنند وجود دارد.

Specific Exam Program

حل حالتی را تصور کنید که شما مدرک کارشناسی تان مهندسی‌ نبوده و یا موفق به پاس کردن آزمون‌های Confirmatory Exam نشده اید. در این حالت کمیته بررسی برای شما آزمونهایی را در نظر می‌گیرد که ممکن است به ۱۸ عدد هم برسد که شامل آزمونهای پایه ای، تکنیکال، تکمیلی و مهندسی‌ است. در واقع در این مرحله با توجه به تصمیم کمیته تعدادی آزمون به شما داده خواهد شد که شما میتوانید در این آزمونها به صورت مستقیم شرکت کرده و یا واحد‌های دانشگاهی بگیرید. ضمنا دوستانی که بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند با گذراندن آزمونهای پایه ای و مهندسی‌، ممکن است از پاس کردن سایر آزمونها معاف شده و یا به مصاحبه دعوت شوند

فرض میکنیم که شما مصاحبه و یا آزمونها رو پاس کردید. ضمنا این آزمونها هزینه دارند و کلا بابت ثبت نام 580 دلار و بابت هر آزمون هم 160 دلار باید بپردازید (این اعداد در زمان نوشته شدن این مطلب بوده و ممکن است در آینده تغییر کند). حالا تا گرفتن  P.engشما دو سد دیگر پیش رو دارید. اولی آزمون  Professional Practice Examination (PPE)هست که شما باید این امتحان را پاس کنید. این آزمون که به آزمون اخلاق و حقوق هم مشهور است و کاملا به شکل جزو بسته برگزار میگردد، منابع مشخصی‌ دارد که باید برای این آزمون مطالعه گردد. لیست این منابع در سایت خود PEO موجود است و ضمنا دو ماه قبل از اولین آزمون برایتان پکیجی می‌فرستند که شامل بخشی از منابع است و میتواند در این آزمون کمک شما باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که اولین امتحان را خود PEO برای شما انتخاب می‌کند که میتوانید آن را بپذیرید و یا خودتان تاریخ دیگری را برای آزمون مشخص کنید.

دومین سد داشتن یک سال سابقه کار کانادایی است که باید زیر نظر یک مهندس  P.engکار کرده باشید. پس از گذراندن این دو مرحله بلاخره شما P.eng  خواهید شد.

 

P.eng Interview

بعد از گرفتن EIT و بعد از اینکه شما را به مصاحبه دعوت کردند باید دو تا پروژه از کارهای قبلی تان را آماده کرده و از هر کدوم 4 تا کپی بگیرید و باندینگ کنید و با خودتان ببرید. این پروژه ها در اصل باید پروژه هایی باشند که شما خودتان کار کرده اید و به عنوان نمونه کار باید با خودتان ببرید. ولی در برخی مواقع این اتفاق نمی افتد و پروژه های اینترنتی جایگزین نمونه کارهای واقعی میشود و حتی خود Examiner ها هم این مساله را به خوبی میدانند و اگر دفاعتان خوب باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

اما در این پروژه ها چی بنویسیم. این پروژه ها هر کدام باید حدود 10 تا 20 صفحه باشد و همین تعداد صفحه باید کلیات پروژه رو نشان دهد. هر چیزی که لازم میدانید در پروژه باشد و قابل دفاع کردن است، میتوانید قرار دهید فقط حواستان به حجمش باشد. سعی نکنید پراکنده گویی کنید و حتما پروژه هاتان روی یک یا دو موضوع خاص کالیبره باشد. مثلا در عمران طراحی سازه های فولادی با فونداسیون. یا طراحی سازه های بتنی با فونداسیون. 

اما در مورد سوالات و جو امتحان. اولش قطعا استرس میگیرید ولی خیلی سریع شما را به آرامش دعوت میکنند و همین کارشان استرس شما رو کم میکند. سوالاتی که پرسیده میشود همه پایه ای و اصولی است و تقریبا اکثر موضوعات مهم و اصلی را که پایه علمی دارن شامل میشود. خیلی روی پروژه هاتان تمرکز نمیکنند و بیشتر سوالات کلی است. میخواهند بدانند شما از علمی که خوانده اید چقدر در کارتان استفاده کرده اید و اگر حس کنند واقعا کار کرده اید اصلا سخت نمیگیرند. مثلا از من که مهندس عمران هستم راجع به این موضوعات سوال کردند:

دلیل استفاده از آرماتور مینیمم و ماکزیمم؟

اگه تیر دچار خیز شد چکار باید کرد؟

اگه فونداسیون از جایش بلند شد چکار باید کرد؟

مقدار کاور بتن و دلیل آن؟

بارگذاری زلزله و پخش نیرو؟

بارگذاری باد و توضیعش؟

بارهای زنده؟

و ...

یعنی تقریبا مفاهیم اصلی عمران. حتما خودتان را قبلش آماده کنید و مطالعه داشته باشید. روی فرمولها متمرکز نشوید ولی آنهایی را که مهم هستند در پروژه تان بنویسید. 

 

مزایای داشتن P.eng

     1. حق طراحی و امضا دارید.

2. از تخفیفات بیمه ای میتوانید استفاده کنید.

3. به بسیاری از کنفرانسها دعوت میشوید.

4. داشتن مدرک P.eng برای دوستانی که میخواهند کار مدیریتی داشته باشند الزامی است.

5. دوستانی که P.eng میگیرند دارای حقوق و مزایای بیشتری هستند.

6.شما با داشتن P.eng میتوانید برای خودتان کار کنید. کاری که بسیاری از مهندسین P.eng انجام میدهند.

اما P.eng فقط یکی از گزینه های شما برای گرفتن لایسنس در کاناداست و فقط برای مهندسینی مفید است که:

1.  واقعا تئوری کار کرده باشند. حال با توجه به هر رشته این آیتم ممکن است متفاوت باشد. مثلا در مورد سیویل، مهندسین طراح را بیشتر شامل میشود.

2.  مهندسین رشته هایی که داشتن یا نداشتن P.eng  در پیدا کردن کار واقعا تاثیر داشته باشد یا رشته شان Regulated باشد. مانند عمران گرایش .Structural پس میبینید که خود P.eng  محدود میشود و به درد همه نمیخورد. فقط چند تا نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. یکی اینکه بدون داشتن P.eng  عملا ورود به پستهای مدیریتی در شرکتهای بزرگ و یا دولتی تقریبا غیر ممکن است. در واقع اهمیتP.eng  بیشتر به اعتبار آن است  نه کاربردش. نکته بعدی این است که تا زمانیکه شما P.eng نگیرید نمیتوانید از واژه مهندس استفاده کنید و باید مهندسی را جایگزینش کنید. مثلا نمیشود گفت:

I work as an engineer.

باید گفت:

I work in engineering field. 

اگه از عنوان مهندس استفاده کنید مخصوصا در رزومه یا لینکدین، PEO میتواند از شما شکایت کند. در عمل هم به شما تذکر داده میشود و در صورت تکرار ممکن است برایتان مشکل پیش بیاید. 

و اما نکته آخر:

 

مهندسینی که اجرا کار کرده اند و قصد دارند p.eng بگیرند، چون دیزاین کار نکرده اند در مصاحبه دچار مشکل میشوند. شما وقتی به مصاحبه دعوت میشوید اگه بگویید من Designer بوده ام ممکن است سخت بگیرند و توقع یک طراح را از شما داشته باشند. به جای این کار از عبارت: Freelancer استفاده کنید. این یعنی شما مهندس آزاد بوده اید و برای خودتان کار میکرده اید و در کنار کار دیزاین (تاکید میکنم در کنار کار دیزاین) کار اجرا هم انجام میدادید. برای مشاهده دو نمونه از پروژه های مصاحبه اینتر ویو روی لینک های پایین کلیک کنید.

پروژه مصاحبه پی انج1 

پروژه مصاحبه پی انج2  

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search