ثبت شرکت - بخش دوم

در بخش اول این مطلب گفته شد، چنانچه قصد راه اندازی یک بیزینس را در کانادا دارید، باید قبل از هر چیز شرکت ثبت کنید تا بتوانید تمامی فعالیت‌های اقتصادی تان را در قالب آن شرکت انجام دهید. ثبت شرکت در کانادا اصلا کار پیچیده‌ای نیست و پروسه بسیار راحت تری را نسبت به ایران دارد؛ البته این به شرطی است که از قوانین و مقررات کانادا در مورد شرکت‌ها، اطلاع کافی داشته باشید.

همانطور که قبلا  گفته شد، یادآور میشویم که برای ثبت شرکت حتما با یه حسابدار صحبت کنید و از مشاوره وی در این زمینه استفاده کنید. از آنجایی که این مطلب صرفا جهت آشنایی کلی شما با قوانین کانادا در رابطه با ثبت شرکت است، لذا نمیتوان برای تصمیم نهایی به این مطلب استناد کنید. چراکه ممکن است یه اشتباه کوچک، سبب تصمیم نادرستی برای شما در این راستا شود. در این مبحث سعی کردیم تا اطلاعات کلی‌ در زمینه ثبت شرکت سهامی/ Corporation در اختیار دوستان مجموعه I2Canada قرار بدهیم.

در مطلب قبلی گفتیم که در کانادا به طور کلی‌ ۳ نوع (و یا به عبارتی ۲ نوع) شرکت وجود دارد که عبارتند از: 

 

1.     Sole proprietorship /مالکیت انحصاری (در بخش اول این مطلب، این مورد توضیح داده شد.)

2.     Partnership/ شراکت

3.     Corporation/ سهامی

شرکت شراکتی Partnership

این نوع شرکت بسیار شبیه نوع اول یعنی شرکت Sole میباشد با این تفاوت که دو یا چند نفر صاحب امتیاز شرکت هستند و هر یک از دو طرف سهم خود را از شراکت مشخص می‌کنند و به همان نسبت در مقابل بیزنس‌ مسئولیت دارند. در واقع در این نوع شراکت، شرکا با تمامی اموال خود در قبال شرکتشان مسؤولیت دارند و در صورت ورشکستگی، ممکن است همگی اموالشان را از دست بدهند. این نوع شرکت را به شخصه اصلا توصیه نمی کنم به عنوان مثال در صورت ورشکستگی شرکت که دو نفر  شریک هستند و فرار یکی از شرکا، دیگری مسئول پرداخت تمامی بدهی ها خواهد بود.
شرکت سهامی Corporation
این نوع شرکت در ایران هم وجود دارد و احتمالا اکثرا با آن آشنایی دارید. شرکتهای تجاری در کانادا به این شکل هستند. در این نوع شرکت ممکن است تنها یک نفر یا تعداد بیشتری صاحب و سهام دار شرکت باشند. اشکال این نوع شرکت فقط هزینه راه اندازی ان است ولی با این وجود بهترین نوع شرکت است و من این نوع را به اکثریت شما توصیه میکنم. مهمترین دلایل آن، قوانین حقوقی و مالیاتی ایده آل، حمایت های دولتی و امکان توسعه و پیشرفت این نوع شرکت. هاست.

 

مزایا شرکت سهامی در مقایسه با شرکت Sole:

1. مهمترین مزیت شرکت سهامی این است که در صورت خسارت و زیان به سایرین، هیچ خطری اموال شما را تهدید نخواهد کرد. در صورتیکه اگر چنین زیانی در شرکت  Sole اتفاق بیافتد، این خطر متوجه اموال شخصی فرد خواهد شد. در واقع میتوان گفت مسئولیت در شرکت سهامی متوجه شرکت و دارایی های شرکت میباشد. در صورتی که در sole تمام مسئولیت متوجه شخص حقیقی صاحب آن بیزنس و تمامی دارایی های شخصیش میباشد و  اگر از بیزنس‌ شکایتی شود، مثل این است که از شخص نیز شکایت شده است ودر صورت زیان خونه، ماشین، موبایل، حساب های بانکی و تمامی دارایی های شخصی فرد صاحب شرکت در معرض خطر هستند.

2. عمر نامحدود شرکت سهامی از دیگر مزایای این نوع ثبت شرکت است. شرکتهای سهامی قابل انتقال به دیگران هستند و برخلاف شرکت Sole که با فوت صاحب شرکت متوقف میشوند، شرکت سهامی قابل انتقال به سایرین هستند.

3. در شرکت سهامی میتوان بیمه های بیکاری خوبی برای شرکت و کارمندهای شرکت تهیه کرد. ولی در شرکت Sole، شخص مالک کارمند آن کار محسوب نمی‌شود و در نتیجه، در صورتی‌ که کار وی ناموفق بوده و تعطیل شود، وی از هیچگونه بیمه‌ کارمندی (بیمه‌ بیکاری) برخوردار نخواهد شد.

4. پرداخت مالیات کمتر در صورت درآمد بیشتر در مقایسه با شرکتهای Sole: در شرکت سهامی میتوانید بخشی از هزینه های شخصیان را برای شرکت در نظر بگیرید. به طور مثال هزینه لیز (فایننس خیر)، بیمه و بنزین ماشین (اگر برای ایجاد در آمد در شرکت تان استفاده می نمایید)، اجاره دفتر یا اگر در منزل کار می کنید بخشی از اجاره منزلتان را به عنوان دفتر شرکت، موبایل، اینترنت، عضویت انجمن های حرفه ای و خیلی چیزهای دیگر را می توانید بعنوان    business expense  کسر کنید. در واقع میتوان گفت مالیات بر درآمد شرکت های سهامی خیلی کمتر از   sole  میباشد. با برنامه ریزی یک حسابدار خبره در این کار میتوانید میزان تکس پرداختی به دولت را به حد باورنکردنی کاهش دهید.

 از طرفی بر خلاف شرکت Sole که تمامی درآمد شرکت مشمول پرداخت مالیات است؛ در شرکت سهامی؛ فقط بخشی شامل پرداخت مالیات بیشتر است که شما آنرا برای هزینه های زندگیان به صورت حقوق در طول سال از شرکت دریافت نموده اید. و مابقی درآمد شرکت، تا زمانی که از شرکت خارج نشود از پرداخت مالیات معاف است و فقط مشمول مالیات شرکت ها (حدود 15-16 درصد) می باشد.

5. اعتبار بیشتر شرکت سهامی (Corporation) برای بیزنس شما. بودن حروف اختصاری Inc , LTD, Corp  در کنار نام شرکت شما بر روی بیرنس کارت شما که نشان دهنده سهامی بودن شرکتتان است، اعتبار بیشتر برای شرکت شما و البته اطمینان بیشتر برای مشتریهایتان خواهد بود.


6. سال مالی شرکت سهامی قابل تعریف میباشد؛ یعنی شرکت های سهامی تاریخی که باید هر ساله حساب و کتاب مالیاتی شرکت رو انجام بدهند را خودشون مشخص میکنند و کلیه کارهای مالیاتی هر سال در آن زمان باید تخویل داده شود. در صورتیکه شرکت های Sole پایان هر سال میلادی بایستی مثل بقیه افراد باید اقدام به پرکردن اوراق تکس کنند.

 

انتخاب اسم شرکت :
انتخاب اسم میتوان گفت اولین قدم در ثبت شرکت در کانادا به حساب میاد. مهمترین قضیه ای که بایستی هنگام ثبت اسم مد نظر قرار دهید، متفاوت و خاص بودن نام شرکت است. به طوری که تنها با یکبار شنیدن در ذهن افراد باقی بماند.

اسم یک شرکت از سه بخش تشکیل میشود:

1.Distinctive element: اصلی ترین قسمت اسم شرکت است و بیشتر با این نام شرکت شما شناخته خواهد شد.

2. Description element: بخشی اختیاری است و در واقع توضیح دهنده حرفه شماست.

3. Legal ending: در قسمت آخر نام شرکت بایستی یکی از پسوند های شرکت های سهامی را قرار دهید. این بخش هم اجباری میباشد. این پسوندها میتوانند یکی از موارد زیر باشد :
Incorporated , Limited , Corporation , INC. , LTD. , Corp

برای ثبت اسم شرکت ابتدا بایستی به سایت NAUNS   مراجعه کنید. جستجوی اسم در این سایت رایگان میباشد. چنانچه نام انتخابی شما وجود نداشته باشد، میتوانید نسبت به ثبت 60 روزه این اسم اقدام کنین و اصطلاحا این اسم را رزرو کنین و ریپورت آن را توسط ایمیل دریافت کنید. ریپورت اسم شما یک داکیومنت بسیار مهم برای ثبت شرکت است.
در سایت فوق برای رجیستر و ریپورت اسم ابتدا بر روی Create My Own Report کلیک کنید و مراحل سرچ و ثبت اسم را طی نمایید. بعد انتخاب اسم و مطمئن شدن از اینکه این اسم قبلا ثبت نشده است میتوانید اقدام به ثبت رسمی آن کنید. هزینه رجیستر اسم و دریافت ریپورت با محاسبه تکس، حدودا 25 دلار میباشد.

لینک سایت NAUNS: http://www.nuans-canada.ca/index1.html?gclid=Cj0KEQjw6uO-BRDbzujwtuzAzfkBEiQAAnhJ0HAubf8ZhlIpjLZDDQPqBYt-vG1m8JN2cwYraN8AY2YaAqsd8P8HAQ

 

شرکت سهامی را میتوان به دو صورت ثبت نمایید:

·        شرکت سهامی استانی: این نوع شرکت ها فقط در استانی که ثبت میشوند و تحت قوانین آن استان فعالیت میکنند جنانچه شما قصد توسعه کسب و کار خود به کل کانادا را ندارید این نوع شرکت سهامی بهترین گزینه هست. همچنین در این نوع ثبت امکان بهره مند شدن از انواع وام های دولتی بیشتری را خواهید داشت( بیش از 500 نوع وام(.

·        شرکت سهامی فدرال: این نوع شرکت قادر به فعالیت در کل خاک کانادا و طبق قوانین فدرال میباشد. درصورتی که آینده نگری میکنید و پیش بینی میکنید که قادر به توسعه بیزنس خود به سایر استانها هستید، این نوع شرکت بهترین انتخاب شما خواهد بود.

 

نکته مهم در خصوص شرکت های استانی و فدرال
در صورتی که شما شرکتتان را فدرال ثبت کنید هیج کسی حق استفاده از نام شرکت شما را در سایر استانها نخواهد داشت. در صورتیکه در ثبت بصورت استانی، در همان استان این حالت وجود خواهد داشت و در استانی دیگر میتواند شرکتی با نام شرکت شما فعالیت داشته باشد.

هزینه های ثبت شرکت: 


1. هزینه ثبت شرکت های استانی:

هزینه ثبت شرکت

نام استان

$395

Alberta

$352

British Columbia

$300

Manitoba

$312

New Brunswick

$300

Newfoundland

$417

Nova Scotia

$300

Ontario

$265

Prince Edward Island

$308

Quebec

$265

Saskatchewan2. ثبت فدرال شرکت سهامی:

در صورتی که شرکت شما فدرال ثبت گردد، هزینه ثبت آن 200 دلار خواهد بود. به اضافه اینکه برای شرکت فدرال شما بایستی دو گزارش سالانه پرکنید و برای گزارش دوم باید هزینه ای پرداخت کنید و رقم آن 20 دلار میباشد.

 

نکته:

·          مبلغ 25 دلار نیز بابت هزینه ثبت اسم به مبالغ ثبت شرکت اضافه خواهد شد.

·         در صورتی که شرکتی را فدرال ثبت کنین و در استانی به غیر از انتاریو باشید، بایستی هزینه ثبت اضافی برای ثبت شرکت فدرال در استان محل اقامت خود را هم پرداخت نمایید. اما اگر شما ساکن انتاریو هستید و شرکت فدرال ثبت میکنین دیگر نیازی به ثبت محلی ندارید. در صورتی که شرکت شما ثبت فدرال شده باشد و شما قصد ایجاد شعبه در یکی دیگر از استانها را داشته باشید بعد از گذشت 30 روز از شروع فعالیتتون در استان جدید میتوانید نسبت به ثبت شرکتتان در آن استان هم اقدام کنید.

·         هزینه اضافی ثبت استانی برای فایل فدرال به قرار زیر میباشد:

$395

Alberta

$391  (including 39$ for name search)

British Columbia

$349  (including 49$ for name search)

Manitoba

$212

New Brunswick

$560

Newfoundland

$252

Nova Scotia

$260

Prince Edward Island

$308

Quebec

$340 (including 75$ for name search)

Saskatchewan

$335

Yukon Territory

 

 

همچنین توجه داشته باشید که ثبت یک شرکت توسط یک حسابدار قسم خورده رقمی بین 500 تا 1000 دلار هزینه دارد.

شرایط اقامتی اعضا هیئت مدیره شرکت های سهامی در کانادا:
یکی از فاکتورهای بسیار مهم، شرایط اقامتی هیئت مدیره و مدیران میباشد. با توجه به استانی که شرکت خود را ثبت خواهید کرد، حداقل تعداد مدیران مقیم کانادا متغیر میباشد. در زیر جدول تعداد حداقل مدیران شرکت سهامی که دارای اقامت کانادا میباشند آمده است که اگر این شرایط رعایت نشود، شرکت ثبت نخواهد شد.

البته توجه داشته باشید که اگر کسی را که اقامت کانادا را نداشته باشد عضو هیئت مدیره شود، بواسطه بودن در هیئت مدیره هیچ گونه حق برای گرفتن اقامت نخواهند داشت.

 

 Federal: حداقل 25% سهام داران اقامت کانادا را داشته باشند
Alberta: حداقل 50% سهام داران اقامت کانادا را داشته باشند
British Columbia: None
:Manitoba حداقل 51% سهام داران اقامت کانادا را داشته باشند
:Newfoundland حداقل 51% سهام داران اقامت کانادا را داشته باشند
New Brunswick: None
Nova Scotia: None
Ontario: حداقل 51% سهام داران اقامت کانادا را داشته باشند. اگر دو نفر شریک باشند، باید یکی از دو نفر اقامت کانادا را داشته باشد.
Prince Edward Island: None
Quebec: None
Saskatchewan: حداقل 51% سهام داران اقامت کانادا را داشته باشند. اگر دو نفر شریک باشند، باید یکی از دو نفر اقامت کانادا را داشته باشد.

سهام داران شرکت سهامی :
شما میتوانید هم تنها سهامدار و مالک شرکت خود باشید و هم میتوانید شریک داشته باشید. مثلا همسر و یا فرزندتان را در سهام شرکتتان شریک کنید. از طرفی کلاسهای متفاوتی از سهام میتواند در یک شرکت وجود داشته باشد و اختیارات سهام داران در انواع این کلاسهای سهامی میتواند متفاوت باشد.

اساسنامه شرکت یا به عبارتی Articles of incorporation امکان تعریف تعداد نامحدودی از سهام از هر کلاس را مهیا میسازد و بر اساس اینکه سهام دار چه حقوقی (حق رای در تصمیمات اتخاذ شده برای شرکت، حق دریافت سود سهام، حق دریافت اموال باقی مانده از شرکت پس از انحلال) میتواند داشته باشد، سهام طبقه بندی خواهند شد و به اسم کلاس های سهام های معروف هستند. مثلا کلاس A، کلاس B، کلاس.C
وقتی که فقط یک نوع کلاس سهم داشته باشیم همه سهم ها از نظر حقوقی برابر و دارای شرایط و ختیارات یکسان هستند. در صورتی که بیش از یک نوع کلاس سهم داشته باشیم اختیارات و حقوق سهام دیگر برابر نیستند.

نکته: برای شرکت نوپا معمولا فقط یک نوع کلاس سهم را توصیه میکنند و وقتی که شرکت بزرگ شد که بتواند سهامدارای بیشتری داشته باشد، میتوان نسبت به کلاس بندی سهام اقدام کرد.

وام و کمک های مالی دولت برای شرکت سهامی:

1.  مراجعه مستقیم به بانک و درخواست وام بیزنسی: نیاز به یک بیزنس پلان یا همون طرح توجیهی هست که نیاز شما به مبلغ قابل توجهی پول را توجیه کنه.  در ضمن شرکت شما بایستی دارای سابقه مالی دوساله باشد.

2. اقدام برای گرنت یا وامهای دولتی: شما تنها نیاز به پیدا کردن وام یا گرنت مورد نیاز و اپلای کردن برای اون رو خواهید داشت. البته شرایط این وام ها کمی دشوار تر از وام های بانکی هستند. قبل از اپلای کردن برای این وامها بایستی مطمئن شوید که شرکت شما دارای 2 سال سابقه مالی و پرداخت مالیات به دولت بوده و همچنین دارای 15 نفر کارمند مقیم کاناداست. البته شرکت های زیر 2 سال سابقه هم میتوانن فاند یا گرنت بگیرند، ولی مبلغ آن بسیار ناچیز است.

نکته مهم: اگر یک زن صاحب امتیاز اصلی یک شرکت باشد( به عنوان مثال 51 درصد شرکت بنام خانم و 49 درصد به نام آقا)، به این ترتیب شرکت   woman based محسوب شده، خیلی مورد حمایت دولت قرار خواهد گرفت و از کمکهای دولتی بیشتر و بهتری برخوردار خواهد بود.

 


از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
i2Canada

Get in Touch

i2Canada Company

A Richmond Hil,ON Canada

+13658873828

E i2Canada.inc@Gmail.com

 

Search