ثبت شرکت (بخش اول)

 

در کانادا چنانچه قصد تاسیس یک بیزینس رو دارید باید قبل از هر چیز شرکت ثبت کنید تا بتونید تمام فعالیت‌های اقتصادی خودتون رو در قالب اون شرکت انجام بدید. ثبت شرکت در کانادا اصلا کار پیچیده‌ای نیست و پروسه بسیار راحت تری رو نسبت به ایران داره. البته به شرطی که از قوانین و مقررات کانادا در مورد شرکت‌ها سر در بیارید و اطلاعاتتون تو این زمینه تکمیل باشه.

قبل از هر چیز نکته‌ای که می‌خوام بگم خدمتتون اینه که به نظر من بهتره واسه ثبت شرکت حتما حتما با یه حسابدار صحبت کنید و از مشاورش استفاده کنید. به هر حال ما به همه قوانین اشراف نداریم و ممکن یه اشتباه کوچیک واسمون درد سر درست کنه. در این مبحث من فقط سعی‌ می‌کنم اطلاعات کلی‌ رو بدم خدمتتون و خیلی‌ وارد جزئیات نمیشم چون معتقدم این موضوع یک موضوع کاملا تخصصیه و حتما بهتره با یه حسابدار مشورت بشه.

در کانادا به طور کلی‌ ۳ نوع (و یا به عبارتی ۲ نوع) شرکت داریم که با توجه به نیازتون می‌تونید یک نوع رو انتخاب و تاسیس کنید. این سه نوع شرکت عبارتند از:

 

1.     Sole proprietorship /مالکیت انحصاری

2.     Partnership/ شراکت

3.     Corporation/ سهامی

 

Sole proprietorship

یا مالکیت انحصاری در این حالت شما به تنهائی‌ شرکت رو ثبت خواهید کرد و مسئولیت همه چی‌ هم پای شما خواهد بود. در واقع سود، ضرر، مشکلات، پاسخگویها و همه مورد مربوط به شرکت فقط و فقط پای شماست. از جمله مزایای این نوع شرکت می‌شه موارد زیر رو نام برد:

1.     بسیار راحته فقط با دادن یک اسم می‌شه شرکت رو ثبت کرد و حدود یکی‌ دو روز هم زمان میبره که ثبت نهائی بشه.

2.     برای شروع میتونه مناسب باشه چون هزینه بسیار کمی‌ رو داره. هزینش برای انتاریو ۶۰ دلاره.

3.     خودتون به تنهائی‌ می‌تونید راجع به تمام موارد شرکت تصمیم گیری کنید.

4.     برای شرکت‌های کم درامد میتونه از نظر تکس مقرون به صرف تر باشه.

5.     تمام سود شرکت مستقیم به نفع یه نفر که همون تشکیل دهنده و صاحب امتیاز شرکت هست واریز می‌شه.

اما در کنار منافعی که داره یک سری معایب هم داره:

1.     امن و مطمئن نیست. چون تمامی‌ قرض‌ها و بدهی‌های شرکت میتونه به صورت مستقیم از دارائی‌های فرد تشکیل دهنده کم بشه. در واقع در این حالت همه سرمایه و دار و ندار شما تحت خطر قرار داره و چنانچه بنا به هر دلیل شرکت شما ورشکسته بشه و یا مشکل مالی واسش پیش بیاد و به هر دلیل بدهی بالا بیاره، مستقیم تمام سرمایه شما رو تحت شعاع قرار میده و این بدهی میتونه از اموال و دارائی‌های شما برداشت بشه.

2.     در این حالت شرکت شما مثل یک شخص میمونه و سیستم محاسبه تکس برای شرکت دقیقا مثل محاسبه تکس برای یک فرده. در صورتیکه درامد بالایی رو پیش بینی‌ می‌کنید اصلا این حالت مقرون به صرف نیست چون باید تکس بسیار زیادی رو به دولت پرداخت کنید. چون شما در صورت داشتن درامد بالا به براکت مالیاتی بیشتری منتقل خواهید شد و قطعا باید مالیات بیشتری هم پرداخت کنید.

3.     این شرکت عمر محدودی داره و با فوت صاحب شرکت، شرکت هم منحل می‌شه و امکان انتقال به شخص دیگه عملا وجود نداره. برای همین در صورت سرمایه گذاری‌های مالی، انتخاب این نوع شرکت اصلا منطقی نیست.

4.     و به طور کلّ یک سری معایب دیگه هم داره که یک بحث تخصصی تر رو می‌‌طلبه.

 

این نوع شرکت بیشتر جهت بیزینس‌های خانگی و یا با درامد پائین استفاده می‌شه. در این نوع شرکت ترجیحا سرمایه گذاری‌های مالی صورت نمیگیره و یا بسیار اندکه. مشاغلی مانند تدریس خصوصی، خدمات کامپیوتر، نویسندگی و...

ادامه دارد...

 

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
i2Canada

Get in Touch

i2Canada Company

A Richmond Hil,ON Canada

+13658873828

E i2Canada.inc@Gmail.com

 

Search