Project coordinator (مسئول پروژه)

تشکر و سپاس فراوان از خانم مریم ( مهندس شهرسازی) که این مقاله چکیده ای است از مصاحبه با ایشان که در یک شرکت مهندسین مشاور با سمت Project coordinator (مسئول پروژه) مشغول به کار می باشند.  

سوال: لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چند سال هست کانادا هستید و پوزیشن شغلی شما چیست و از چه طریقی این موقعیت شغلی رو بدست آوردید؟

جواب:مریم هستم و حدود یکسال و نیم هست در کانادا زندگی میکنم. من در یک شرکت مهندسین مشاور مشغول بکار شدم و سمت بنده Project coordinator (مسئول پروژه) می باشد.  

شغل خودم رو از طریق شرکت در دوره های کوآپ بدست آوردم. در واقع این دوره ها برای آشنایی من با شیوه های کار در کانادا بسیار مفید بود و شانس استخدامیم را بالا برد. کسانی که رشته تخصصی آنها معماری است به دلیل اینکه به نقشه خوانی مسلط هستند، از شانس بیشتری برای استخدام برخوردارند. رشته کارشناسی من معماری هست.

سوال: حدود رنج حقوقی و دریافتی Project coordinator چقدر است؟

جواب:رنج حقوقی یک مسئول پروژه بین 50 تا 55 هزار دلار در سال ( قبل کسر مالیات) است که البته بسته به میزان حجم کار در شرکت های بزرگ ممکن است به 90 دلار هم برسد.

سوال: لطفا برای دوستانی که برای دوستانی که الان ایران هستند و در چند ماه آینده به کانادا خواهند آمد چه پیشنهادی می دهید؟ اینکه چه آیتم هایی مورد نیاز برای یک مسئول پروژه است و یا اینکه افراد برای این پوزیشن چه نرم افزارهایی بهتره تسلط داشته باشند؟

جواب:مهمترین آیتم مورد نیاز یک مسئول پروژه، تسلط عالی به زبان است. چون یک مسئول پروژه باید به طور مرتب در جلسات شرکت کند و  کار هماهنگی بین اجزای مختلف پروژه را به عمل آورد. بنابراین از او انتظار می رود که زبانش خیلی خوب باشد.

در مرحله بعد، تسلط به نرم افزارهای آفیس برای یک مسئول پروژه اهمیت بسیار بالایی دارد. مثلا تسلط حرفه ای به برنامه های Word و Excel داشته باشد. سرتیفیکیت یا گواهینامه خاصی برای اشتغال در این شغل مد نظر نیست اما ترجیحا داشتن مدرک PMP (مدیریت پروژه حرفه ای) شاید تسهیلگر در روند استخدام یا کار باشد.

در کشور کانادا به مسئله زمانبندی و اتمام سریع و به موقع پروژه ها توجه زیادی میشود به همین دلیل حجم کار بالاست و ارتقا توانمندی بیشتری در این حوزه را میطلبد.

سوال: لطفا در زمینه کار و تخصص خودتان بیشتر توضیح بدهید.

جواب:پروژههای شرکت از نوع طراحی های الکتریکال و مکانیالِ دیتا سنتر است و در مورد پروژه ها با یک کلاینت راجرز در ارتباط  هستند.

اگر بخواهیم وظایف یک مسئول پروژه را دسته بندی کنیم در واقع میتوان در پنج دسته قرار داد:

1-فاز مطالعات

2-فاز طراحی

3-فاز مناقصه

4-فاز اجرا(ساخت)

5- تحویل کار

1-فاز مطالعات:

در فاز اولیه مسولیت فرد هماهنگ کننده پروژه این است که ابتدا با جنرال کانتراکتور یا همان پیمانکار اصلی مکاتبه کند. در مورد پوزیشن شغلی خودم در شرکت این رو بگم که  مسول پروژه با پیمانکاران فرعی ارتباطی ندارد و تمام ارتباطات و سوالات در سایت انجام میشود از طراحی تا مراحل scop پروژه و همچنین تعیین تمام تحویل دادنی های پروژه شاید 50 درصد مربوط به بررسی نقشه های طراحی پرداخته شود و به نوعی نقشه خوانی پروژه (مشخصات فنی پروژه) باشد اما هر وظیفه و حتی بازبینی در پروژه با مسئولیت هماهنگ کننده پروژه است. همچنین تسلط به مسائل فنی (نقشه خوانی) مزیت برتری نسبت به افراد جنرال مانند مهندسان صنایع در این موقعیت شغلی محسوب میشود. 

2- فاز طراحی

-پنجاه درصد آن مربوط به طراحی هایی است که طبق برنامه زمان بندی که پیمانکار اصلی داده باید برای پروانه و مناقصه طراحی شود.

- بررسی نقشه ها به لحاظ درست بودن شماره نقشه و ..(نقشه خوانی)

- هماهنگی برای آماده کردن نقشه ها برای مناقصه

- ارتباط با تمام اعضای پروژه جهت اطلاع رسانی در مورد مسائل پروژه

3-فاز مناقصه

در این مرحله با برگزاری مناقصه، پیمانکار اصلی، پیمانکارهای جزء را انتخاب می کند.که وظایف اصلی مسئول پروژه در فاز مناقصه عبارتند از:

- هماهنگی برای برگزاری جلسات مناقصه به عنوان نماینده مشاور

- دعوت کردن افراد مد نظر(برای انتخاب پیمانکار و دادن قیمت. مسئول پروژه باید با تمام اعضای اصلی شرکت در ارتباط باشد).

-پر کردن فرم های RFM

4-فاز اجرا(ساخت)

- بررسی تغییرات ایجاد شده در طرح معماری، سازه و ... یا تغییرات مورد نیاز در حین اجرا

- اطلاع رسانی به اعضای پروژه در مورد تغییرات ایجاد شده

- لحاظ کردن تغییرات در فرم های CPN

- بررسی صورت حساب هایی که هر ماه پیمانکار برای مسئول پروژه می فرستد. مسئول پروژه می بایست هزینه ها را برآورد کند (در برنامه اکسل) و پس از بررسی و  مقایسه قیمت ها، گواهی صورت حساب پیمانکار را تایید کند.

- اینکه نقشه ها برای چه فرد یا گروهی ارسال شود و اینکه چه تغییراتی در حین اجرا ممکن است صورت بگیرد، از وظایف مهم یک coordinator است.

- پاسخ به فرم های:RFI اگر در حین ساخت، پیمانکار ها هرگونه سوالی از مشاور داشته باشند نمی توانند به طور مستقیم با مشاور ارتباط بر قرار کنند بلکه باید بنویسند و برای مسئول پروژه ارسال کنند. مسئول پروژه موظف است نهایتا طی 5 روز کاری  این فرم ها را بررسی کند و پاسخ دهد و ارسال کند و اگر نقشه ای نیاز باشد ضمیمه فرم شود.( از این لحاظ حجم کار زیاد است چون ممکن است که روزانه 10 تا 15 فرم برای مسئول پروژه ارسال شود).

- وارد کردن همه اطلاعات فرم ها در برنامه اکسل(به این صورت که چه درخواستی در چه تاریخی به مسئول پروژه ارسال شده و  در چه تاریخی پاسخ فرم فرستاده شده است).

- هماهنگ کردن بازدیدهای ماهیانه از سایت پروژه

هر ماه بایستی مهندس سایت ،مهندس طراح و .. به مکان پروژه بروند و بررسی کنند که پروژه طبق طراحی در حال اجرا است. هماهنگی تاریخ این بازدیدهای ماهیانه بر عهده مسئول پروژه می باشد . همچنین در هر بازدید مهندس معمار ، مکانیک، الکترونیک و ... می بایست گزارش بازدید خود را تحویل مسئول پروژه دهند و مسئول پروژه می بایست این گزارش ها را برای هر شهرداری که پروژه در آنجا انجام می شود ارسال کند و اگر موردی نیاز به پیگیری دارد بررسی کند.

5- فاز تحویل کار

در فاز اختتامیه یا close up پروژه، نقشه های فنی باز بینی میشود و به پیمانکار اصلی ارائه میشود .

از دیگر وظایف Coordinator، بررسی پروپوزالهای مناقصات و تهیه  فرم های RFP (شرح خدمات) است. سپس با توجه به شرح خدمات برآورد مالی انجام میشود که  این قسمت با امور مالی شرکت هماهنگ میشود. البته قسمت بررسی مالی و هماهنگی با امور مالی به این جهت است که کانتراکتورها موظف هستند که هر ماه بازبینی پروژه و تطبیق آن با شرایط هزینه ای پروژه به عهده هماهنگ کننده است.

سوال: توصیه یا مطلب دیگری هست که فکر کنید برای دوستان مفید باشد؟

جواب: توصیه می کنم دوستان قبل از مهاجرت روی مهارت زبان انگلیسی خیلی کار کنند. شاید خیلی این توصیه را شنیده باشید ولی واقعا مهمترین عامل در کار پیدا کردن و نشان دادن توانایی های تخصصی شماست.

در پایان از طرف تمام بچه‌های i2Canada تشکر می‌کنم ازخانم مریم که وقت گرانبهاشون رو در اختیار بنده قرار دادن و اطلاعات بسیار با ارزشی رو صمیمانه و دلسوزانه به دوستان منتقل کردن.

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
i2Canada

Get in Touch

i2Canada Company

A Richmond Hil,ON Canada

+13658873828

E i2Canada.inc@Gmail.com

Search