هزینه های خرید خانه

یکی از دغدغه های اصلی مهاجران به کانادا خصوصا در سالهای اخیر و خصوصا در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو، ونکوور خرید مسکن است. چراکه رشد قیمت مسکن از طرفی و بالا بودن نرخ اجاره مسکن بخصوص در کلان شهرهای کانادا مهاجران را در صورت داشتن شرایط حتی در شرایط سخت، به فکر خرید خانه میاندازد. این روزا در خبرهای داغ روز حتما خبری در رابطه با قیمت مسکن و رشد آن به چشم میخورد؛ اینکه دولت فدرال به دنبال اجرای سیاست هایی مبنی بر کاهش یا حداقل ثابت نگه داشتن قیمت مسکن در کانادا به خصوص در تورنتو و ونکوور میباشد. بعضی ها صحبت از حباب قیمت مسکن میکنند و احتمال سقوط قیمت آن را میدهند و برخی اعتقاد دارند که این چنین نمیشود و حتی اگر قیمت مسکن و درصد معاملات مسکن افت کند یا ثابت بشود، در بازه ای کوتاه مدت خواهد بود و با استناد به آمار و ارقام سالهای پیش میگویند بلاخره روند صعودی خواهد داشت. جدای این مسئله که خرید خانه در این بازار کار درستی است یا نه، اگر تصمیم بر خرید خانه باشد، سوالات زیادی برای همه وجود دارد که میخواهند بداند. در این مطلب سعی کرده ایم به اکثر این سوالات پاسخ بدهیم. به طور مثال، حداقل هزینه های خرید یک خانه چقدر است؟ آیا اگر قصد خرید خانه داشته باشید، از عهده مخارج آن برخواهید آمد؟ این هزینه ها شامل چه چیزهایی میشود؟ چه هزینه هایی در حین خرید خانه وجود دارد و چه هزینه هایی بعد خرید خانه و به صورت ماهیانه و یا سالیانه پیش خواهد آمد؟ توضیحاتی در رابطه با وام مسکن و اینکه مقدار و سود آن بر چه اساسی محاسبه میشود.

وام مسکن

در کانادا به وام مسکن Mortgage می گویند یعنی وامی که در مقابل آن ملکی ( که همان منزل خریداری شده است) به گرو گذاشته شده است. این وام توسط بانک ها و یا مؤسسات مالی Financial Institutions توسط افراد مورگیج بروکر برای متقاضی تهیه میشود.

مقدار وام، بهره وام و زمان بازپرداخت و نرخ استهلاک بستگی به مجموعه عوامل متعددی دارد، که مهمترین آنها:

ü      اعتبار و کردیت خود شخص که ( کردیت شخص در کانادا بر اساس اعتبار بانکی و خوش حساب بودن فرد و میزان درآمد فرد، عددی بین 300 تا 900 است. برای آگاهی از اینکه کردیت چیست و چه راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد اینجا را مطالعه کنید.)

ü      وضعیت درآمدی متقاضی وام در کانادا و البته این نسبت درآمد به بدهی هایش

ü      ثبات وضعیت درآمدی متقاضی وام: شرکتی که در آن کار میکند و یا اگر خوداشتغال است وضعیت درآمدی وی در چند سال اخیر.

ü      موقعیت مکانی و قیمت مسکنی که متقاضی قصد خرید آن را دارد.

ü      مدت زمان بازپرداخت وام چند ساله است.

ü      این چندمین مسکن متقاضی در کاناداست.

ü      متقاضی چند درصد پول پیش مسکن را خود پرداخت میکند.

ü      از همه مهمتر این وام از کجا تهیه میشود. بانک یا موسسات مالی؟

بدیهی است هر بانک یا مؤسسه مالی ممکن است با توجه به شرایط خود عوامل دیگری را هم در نظر بگیرد.

هزینه هایی که هنگام خرید خانه باید پرداخت شود:

1. DOWN PAYMENT/ پول پیش: پول پیش یا مقدار پولی از قیمت کل خانه است که خریدار برای خرید باید نقدا آنرا پرداخت کند. پس یکی از موارد مهم شرایط خرید خانه داشتن این مقدار پول است. مقدار حداقل پرداختی پول پیش خانه، اینکه باید چند درصد از قیمت کل خانه را پرداخت کنید و یا اینکه پرداخت کردن چند درصد خانه با توجه به قیمت خانه و شرایط شما برایتان به صرفه تر میباشد خیلی مساله مهمیست. اینکه برای این موضوع و بررسی شرایط خودتان بهترین کار مشاوره با چندین کارشناس ماهر املاک است.  

2. هزینه های به اصطلاح closing: شامل هزینه های دفتر خونه و سند و اینطور مسائل است که بسته به قیمت و شرایط خونه بین 1500-2500 دلار است.

3. دستمزد مورگیج بروکر: اگر مورگیج از بانک گرفته شود که هزینه مورگیج بروکر نخواهید داشت. ولی از آنجاییکه همه از موسسات مالی وام میگیرند ( زیرا بانکها به کردیت شما پول میدهند و مثلا فردی که 800 هزار دلار وام نیاز داره چیزی حدود 200 هزار دلار در سال باید درآمد در کانادا نشان دهد) و این وام توسط مورگیج بروکر برایشان تهیه میشود، چیزی حدود 1% تا 1.5% ارزش وام را بروکرهای وام به عنوان دستمزد از وام کم میکنند.

4. هزینه inspectors: هزینه بازرسی خونه برای بررسی عدم نم در ساختمان یا عیبهای ساختمانی.

5. هزینهای Tools: مانند هزینه هایی که برای برف روب یا چمن زن میکنید.حدود 500 تا 1000 دلار است.


هزینه هایی که به صورت ماهیانه یا سالیانه باید پرداخت شود:

1. قسط ماهیانه وام مسکن: مسلما بیشترین هزینه ماهیانه خرید مسکن پرداخت اقساط وام مسکن خواهد بود که به طور متوسط سی ساله (25 تا 35 ساله) است. مقدار قسط ماهیانه وام هم بسته به مقدار وام شما، درصد سود وامتان و مدت زمان پرداختی شما متفاوت خواهد بود. مثلا اقساط وام 800 هزارتایی با بازپرداخت سا ساله و سود وام 2.5% حدود 3450 دلار است.(توجه داشته باشید این مقدار ها حدودی هستند و فقط جهت دادن یه تصور کلی ذکر شده است.)

2. مالیات مسکن:

خرید مسکن مالیات سالانه دارد و بسته به اینکه آپارتمان خریده باشید یا خانه ویلایی و یا اینکه منزل شما در شهر قرار گرفته باشد و یا در حومه شهر، مالیات متقاوتی خواهد داشت. به طور مثال مقدار حدودی این مالیات برای خانه ای به قیمت یک میلیون دلار چیزی حدود 5700 دلار در سال است. میتوانید این مقدار را یکجا در اول سال و یا به صورت ماهیانه پرداخت کنید.

در صورت عدم پرداخت مالیات، شهرداری مختار است بدون هیچ تشریفاتی ملک را به فروش رسانده و پول خود را بردارد.

3. هزینه بیمه خانه/ insurance: مبلغ این بیمه با توجه به متراژ خانه و امکانات خانه چیزی بین 150-200 دلار در ماه است.

4. هزینه آب و برق و گاز/ utility: این مقدار هم بسته به فصل، متراژ خانه، استایل زندگی شما و اینکه گرمایش و پخت و پز خانه شما برقیست یا گازی چیزی بین 250 تا 500 در ماه میباشد.

5. هزینه بیمه وام مسکن: این مبلغ برای همه خرید مسکن ها وجود ندارد. برای آگاهی از مقدار این مبلغ و اینکه در چه صورت باید آنرا پرداخت کنید بهتر است از یک بروکر مورگیج مشورت بگیرید.

6. مبلغ اجاره آبگرمکن/ فرنس گاز: در کانادا ار آنجاییکه مبلغ تعمیرات و هزینه نگهداری آبگرمن بالاست، آبگرمن اجاره ایست و مقدار آن چیزی حدود 12-22 دلار در ماه میباشد.

7. هزینه تعمیرات و نگهداری خانه: مشخصا این مبلغ مشخصی نیست ولی همیشه باید پس انداز کوچکی برای پرداخت هزینه های ناگهانی تعمیرات خانه داشته باشید.

8. هزینه دزدگیر: البته این هزینه اختیاری است. اگر مایل به گذاشتن دزدگیر برای منزل خود باشید چیزی حدود ماهیانه 20 تا 25 دلار هزینه دارد.

نکته:

در خرید کاندومینیوم ها هزینه های ماهیانه تا حدودی متفاوت میباشد. هزینه های اصلی در خرید کاندو شامل پرداخت ماهیانه مورگیج، بیمه خانه (چیزی حدود 200 تا 300 دلار سالیانه میباشد.) و هزینه maintenance fee است ( این هزینه شامل هزینه های نگهداری و پول آب و گاهی برق و خدماتی است که در کاندو ها ارائه میشود و بسته به کاندو ها متفاوت است. در کاندو های معمولی به طور متوسط 600 تا 700 دلار در ماه است. البته در کاندوهای لاکچری این مبلغ گاهی تا 2000 تا 3000 دلار در ماه میرسد.)

 

 در پایان دوباره یادآور میشویم که مبلغ های گفته شده تقریبی است.

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search