Monday, 17 December 2018
دوشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۷

کردیت و پوینت در کانادا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

پست ارسالی از جناب آقای عرفانی

 

کردیت

کردیت برعکس دبیت، به مبلغی ک در کارت واریز می گردد بستگی ندارد. بلکه بسته به اعتباری که از طریق موسسه مالی به ما داده می شود، اعتبار پیدا می کند. موسسات مالی، بسته به شغل ما, خوش حسابی ما، میزان ترنزکشن ماهیانه ما و ... مبلغی به عنوان سقف اعتبار (Credit Limit) ما مشخص می نمایند که خرج بیش از آن، منوط به پیش واریز مبلغ پیشتر در کارت و افزایش موجودی آن است.

انواع کردیت کارت

در کانادا، معمولا از کردیت کارت های دو شرکت Visa و MasterCard استفاده می شود که با توجه به اینکه برخی فروشگاه ها ویزا را قبول نمی کنند، داشتن هر دوی این کارت ها توصیه می شود. (در برخی موارد American Express)

نحوه تهیه کردیت کارت

تهیه کردیت کارت، از شرکت های مذکور، از طریق واسطه های مختلف، از جمله بانک ها یا فروشگاه های بزرگ امکان پذیر است که با توجه به نداشتن کار در ابتدای ورود و سرویس رایگان شش ماهه بانک ها به تازه واردین، تهیه از بانک در اولویت اول قرار دارد.

نحوه پرداخت کردیت مصرف شده

دوره گردش کردیت ها معمولا یکماهه می باشد که بر اساس نام خانوادگی، معمولا یکی از روزهای ماه (مثلا بیستم یا بیست و پنجم مر ماه) زمان محاسبه کردیت مصرفی و ارائه گزارش (Statement) آن و تعیین زمان پرداخت (Due Date) می باشد. بسته به اینکه صورتحساب کاغذی یا الکترونیک را انتخاب کرده باشید, صورتحساب به آدرس شما ارسال می گردد یا ایمیل برای شما ارسال می گردد که صورتحساب صادر شده و از طریق وبسایت بانک یا موسسه مذکور قابل رویت است. زمان پرداخت که معمولا حدود بیست روز پس از صدور صورتحساب می باشد و حداقل میزان پرداختی (Minimum Payment) نیز در صورتحساب مشخص گردیده است.

حداقل پرداختی

معمولا سود عمده این شرکت ها زمانی خواهد بود که شما مبلغی بیش از توان پرداخت خود خرج کرده باشید و با پرداخت حداقل میزان پرداختی یا مبلغی کمتر از صورتحساب، مابقی بدهی خود را به دور بعد منتقل نمایید. در این صورت مانده بدهی شما شامل سود 28 تا 30 درصد شده و به همراه سود در صورتحساب بعدی رویت خواهد گردید. در زیر حداقل مبلغ پرداختی نیز هشداری مبنی بر زمان تخمین زده شده برای تسویه بدهی شما نمایش داده می شود.

Minimum Payment Warning: Keep in mind that, if you only make the minimum payment, we estimate that it will take you xx years and yy months to pay off your balance.

محاسبه کردیت اسکور

شما وقتی با کردیت کارت خریدی انجام می دهید و سر موعد مقرر آن را پرداخت می نمایید، در حقیقت برای خود اعتبار کسب می نمایید و این اعتبارها به صورت امتیاز (Score) در سیستم ذخیره می گردد. تقریبا تمامی سیستم های کانادا بر اساس این اسکور طراحی گردیده است. شما زمانی که درخواست خرید خانه با گرفتن وام (Mortgage) یا اجاره (Lease) ماشین داشته باشید، به این اسکورها نیاز پیدا خواهید کرد. به طور کلی هر چه را بخواهید غیر نقد بخرید ابتدا کردیت اسکور شما را چک می نمایند.

یک مرجعی وجود دارد به نام Credit Bureau که زیر نظر Ministry of Finance & Education کار می کند و مرجع کردیت در کاناداست .هر شخصی وقتی اولین کردیت کارتش رو می گیره با سین نامبرش تو این موسسه ثبت میشه. چه خود شما و چه دیگران با مجوز کتبی شما، می توانند از طریق دو واسط EquifaxTrans Union کردیت اسکور شما رو چک کنند.

کردیت اسکور اولیه 300 هست و تا ماکزیمم 900 می تونه بالا بره. (Weak, Fair, Good & Excellent)

کردیت شامل سه دسته میشه:

R: Revolving

که همون کردیت اسکور شماست و موقعی که از دو واسطه Equifax و یا Trans Union کردیت می گیرید از R1 تا R7 به شما اعتبار میده. R1 یعنی low risk.

I: Installment

شامل Car Loan و Mortgage هست.

O: Open

شامل قبوض utility، تلفن و اینترنت است.

 

پنج چیز کردیت شما رو میسازه:

 

1. Payment History 35%

2. Amount Owed 30% (postpone bill to next by min pay)

3. Credit History 15%

4. Credit in Use 10%

توصیه میشه تا 70% کردیت رو بیشتر استفاده نکنید یا حداقل به صورت حساب های بعد منتقل نکنید و تسویه کنید که 10% کردیت in used پایین نیاد.

5. New Credit 10%

اگه شما دایم از شرکت های مختلف درخواست کردیت جدید کنید و کارت های زیاد داشته باشید 10 درصد آخر نیوکردیت خراب میشه.

بالانس درآمد و کردیت استفاده شده ماهیانه خیلی مهمه. معمولا ما زمانی که درخواست کردیت کارت اولیه رو می کنیم درآمد پایین می زنیم و بعدها نیز تصحیحش نمی کنیم. بعد ها که درآمد بالا میره و بیشتر از کردیت استفاده می کنیم این بالانس برای کردیت بارو نامتناسب است. پس زمانی که درآمد بالا میره باید باهاشون تماس گرفت و بالانس کرد.

نحوه اطلاع از کردیت هیستوری (Credit History)

شما در سال 13 بار می تونید رایگان از طریق دفتر Equifax واقع در ساختمان زیراکس واقع در یانگ و فینچ درخواست کردیت هیستوری کنید. اگه دیگران شما را کردیت چک کنند تا سقف 13 بار, هر بار 2 امتیاز از اسکور شما کم میشه. بیش از 13 بار اگه کردیت چک بشید هر بار 20 امتیاز ازتون کم میشه. زمانی درخواست کردیت هیستوری نمایید که بدهی های خود را به حساب کردیت واریز کرده و این پرداختی شما در کردیت شما ثبت شده باشه. در این حالت کردیت شما در بهترین حالت خواهد بود.

یکبار در سال هم می تونید کردیت ریپورت (Credit Report) رو بگیرید که همه چیز درش ذکر شده.

بیش از یک بار باید 15 دلار هزینه بپردازید. اگر آنلاین نیز از طریق سایت های EquifaxTrans Union درخواست هیستوری کنید، شامل هزینه فوق است.

(equifax.ca)   +1-800-465-7166   (Zirax Building: Yonge St. & Finch St.)

Trans Union of Canada      (transunion.ca)       +1-800-663-9980

http://www.consumer.equifax.ca/home/en_ca

 

مفقود شدن کارت و درخواست کارت جدید:

اگر کارت رو بسوزونید و کارت جدید بگیرید هیچ اتفاقی برای کردیت هیستوری شما نمی افته. رو همون کردیت قبلی، یک کارت جدید بهتون می دهند. کردیت شما رو سین نامبرتون هست و محفوظ است.

بستن یک کردیت کارت

بستن کردیت نیز آسیبی به کردیت اسکور شما وارد نمی کنه به شرطی که:

1.     قبل از بستن حساب بیل آن را تسویه کنید و سپس درخواست بستن کنید.

2.     دو ماه بعد از بستن ریپورت کردیتتون رو بگیرید که واقعا کلوز شده باشه و باز نمونده باشه.

 

اگه شما درخواست بدید و حسابتون بدهی داشته باشه، اون بدهی دیرکرد پرداخت خواهد داشت و این دیرکرد کردیت رو خراب میکنه. اگه به اشتباه حساب باز بمونه و شما خبر نداشته باشید هزینه ماهیانه حساب و سود اون کردیتتون رو خراب میکنه. در کل اگر بدهی نداشته باشید و حساب کامل بسته بشه خللی در اسکور شما وارد نمیشه.

 

 

 

 

 

 

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با i2Canada

 Email: Info@i2canada.com

نوشتار سلب مسئولیت

 نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، شرکت i2Canada هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگاaن از آنها قبول نمی کند

بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب ارسالی و آگهی های تبلیغاتی به عهده نویسندگان آنها بوده و شرکت i2Canada هیچ تضمین، تعهد و مسوولیتی را در قبال آنها نمیپذیرد.

حق تکثیر

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت i2Canada محفوظ است.
حق تالیف کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب) برای نویسندگان آن محفوظ بوده و استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، شرکت i2Canada، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.

Search