مدرک زبان در کانادا

یکی‌ از سوالات متداول در مورد مهاجرت، نوع مدرک زبان قابل استفاده در کاناداست. بسیاری از دوستان پرسیدن که آیا برای کار در کانادا مدرک زبان نیازه؟ برای تحصیل چه مدرکی‌ داشته باشیم؟ برای شرکت در دوره هایی مثل بریجینگ (برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به بریجینگ اینجا رو کلیک کنید) و یا Co-op (برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به Co-op اینجا رو کلیک کنید) چطور؟

خوب اجازه بدید دست بندی کنیم و قدم به قدم بریم جلو

ادامه تحصیل:

برای اون دست از دوستانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا رو دارن، در شهرهای مختلف و رشته‌های مختلف نوع مدرک خواسته شده هم متفاوت خواهد بود. حتی اینکه شما قصد ادامه تحصیل در کالج یا دانشگاه رو داشته باشید، در نوع مدرک زبان شما تاثیر داره. به عنوان مثل در تورنتو و ونکوور که شهر‌های انگلیسی‌ زبان هستن، برای اونایی که قصد دارن در دانشگاه درس بخونن، طبیعتاً مدرک زبان خواسته شده IELTS یا TOEFLخواهد بود. در مورد نمره IELTS بستگی به نوع رشته و سطحی که میخواید ادامه تحصیل بدید متفاوته. برای برخی‌ رشته‌ها نمره بالاتر و برای برخی‌ دیگه نمره پایینتر میخوان. قطعا برای دانشجویان دکترا داشتن نمره ۷ و یا ۷.۵ الزامیه. ولی‌ برای دانشجویان مستر این نمره ممکن حدود ۶.۵ یا ۷ باشه. در مورد تافل نمره 550 یا 580 معمولا مورد قبوله.

البته بعضی دانشگاهها از بعضی دانشجویان ممتاز، مدرک زبان ESL رو هم با گرید 12 قبول می کنند. یعنی دانشجویی که ممتاز شناخته شده میتونه یا این مدرک رو ارایه بده یا اینکه در آزمون ESL که خود دانشگاه برگزار میکنه شرکت کنه و تعیین سطح بده.اگه گرید 12 رو گرفت که نیازی به گذروندن کلاسها نداره اگه نتونست و تو سطح پایین تر افتاد یک یا چند ترم زبان باید بگذرونه. البته کسانی که مقیم کانادا هستند( PR دارند)  هم میتونن این آزمون رو بدن اگه مدرک زبان ندارند ولی ازونجایی که این امتحان خیلی آسون هم نیست و اغلب دو ترمی براتون زبان انگلیسی در نظر گرفته میشه و هزینه و زمان خیلی بیشتر به نسبت به آیلتس و تافل براتون داره اکثرا ترجیح میدن همون مدرک زبان تافل یا آیلتس رو بگیرند.

حتی اینکه شما میخواید بورسیه یک دانشگاه رو بگیرید یا نه، مقدار نمره شما رو تعیین می‌کنه. برای دونستن اینکه هر دانشگاه برای هر رشته چه نمره‌ای را می‌خواد تنها راهش رفتن به سایت همون دانشگاه و کسب اطلاعات از خود اون دانشگاه راجع به رشته مد نظرتونه.

برای کالج‌ها داستان کمی‌ متفاوت. بستگی به کالجی که انتخاب می‌کنید، ممکن از شما مدرک زبان آیلتس خواسته بشه و یا مدرک CLB (برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به CLB اینجا رو کلیک کنید). حتی برخی‌ کالج‌ها مدرک زبان نمیخوان و خودشون امتحان میگیرن. در تورنتو بسیاری از کالج‌ها همین مدرک CLB رو می‌پذیرن. البته بازم تاکید می‌کنم که بستگی به رشته مورد نظر شما مدارک و نمره خواست شده ممکنه متفاوت باشه.

همین داستان برای مونترال هم هست و اونجا هم دانشگاه‌های انگلیسی‌ زبان از شما مدرک آیلتس میخوان و دانشگاه‌های فرانسه زبان مدرک فرانسه. این مدرک فرانسه می‌تونی B2 یا بیشتر باشه. کالج‌ها در مونترال اغلب مدرک زبان نمیخوان و بیشتر خودشون Assess می‌کنن.

کار:

اما برای کار کردن آیا مدرک زبان نیاز به ارائه هست یا نه. جواب این سوال منفیه و برای کار کردن تو کانادا کسی‌ از شما مدرک زبان نمیخواد. در واقع چیزی که اینجا بسیار اهمیت داره تسلط شما به مهارت‌های ارتباطی‌ مثل گفتن و شنیدن هست. چیزی که اینجا بسیار مهمه اینه که شما واقعا چقدر تسلط به محاوره با اون زبان دارید. حالا می‌خواد انگلیسی‌ باشه یا فرانسه. ولی‌ تا زمانی‌ که شما نتونید ارتباط برقرار کنید اگه هر مدرکی‌ هم که داشته باشید به هیچ دردی نمیخوره. مشکلی‌ که اغلب دوستان در ابتدا ندیده میگیرن و اهمیت این موضوع زمانی‌ روشن می‌شه که بعد از گذشت مدت‌ها نمی‌تونن کار پیدا کنن و به خاطر اینکه خودشون رو توجیه کنن این تقصیر رو می‌ندازن گردن سیستم کانادا و شروع می‌کنن از کانادا بد و بیراه گفتن. چیزی که بارها و بارها من اینجا شاهدش بودم و هستم و متأسفانه هیچ وقت هم قبول نمیکنن که این مشکل از طرف خودشونه نه کانادا

پس دوستانی که قصد دارن تو کانادا کار کنن باید وقتشون رو بذارن رو مکالمه نه گرفتن آیلتس. تو این مدتی‌ که در ایران هستن حد اقل روزی ۵ یا ۶ ساعت رو اختصاص بدن به دیدن فیلمهای زبان اصلی‌ و سعی‌ کنن متد‌های جدید و نوین مکالمه رو پیش بگیرن تا زبانشون رو تقویت کنن. و برای اونهایی که اومدن کانادا من توصیه می‌کنم که حتما برای چند ماه اول کار جنرال پیدا کنن، البته در یک محیط کاملا انگلیسی‌ که بتونن با ارتباط واقعی و روزانه سطح زبان خودشون رو بالا ببرن.

دوره‌های بریجینگ و سیستم‌های کاریابی:

در تورنتو موسسات و متدهای کاریابی هستن که بعضا مدرک زبان نیاز دارن. برخی‌ از این دوره‌ها به اصطلاح بهشون برجینگ گفت می‌شه (برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به Bridging اینجا رو کلیک کنید). برای این دوره‌ها اغلب مدرک زبان CLB رو می‌پذیرن و نیازی به ارائه مدرک زبان خاص دیگه‌ای نیست. یک سری دیگه از همین موسسات مثل Yorkdale Adult School خودش آزمون زبان میگیره و هیچ مدرک زبان دیگه‌ای رو هم قبول نداره (برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به Yorkdale Adult School اینجا رو کلیک کنید). پس واسه اینها هم آیلتس نیاز نیست

همونطور که دیدید مدرک زبان آیلتس فقط برای تحصیل اونم در دانشگاه‌ها خوبه و عملا کاربرد دیگه‌ای نداره. پس بهتره برای صرفه جوئی در وقت و جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی، اول از همه تشخیص بدیم قصد انجام چه کاری رو در کانادا داریم و بعد به تبع اون کار نیازمون رو بررسی کنیم با در صورت نیاز به مدرک زبان اقدام به گرفتنش بکنیم.

 

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
i2Canada

Get in Touch

i2Canada Company

A Richmond Hil,ON Canada

+13658873828

E i2Canada.inc@Gmail.com

 

Search