Monday, 17 December 2018
دوشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۷

25 نکته کوتاه ولی مهم زندگی در کانادا - بخش دوم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

بخش اول ۲۵ نکات مهم در مورد زندگی‌ در کانادا رو میتونید از اینجا مطالعه کنید.

 

1.     در فرم‌های اجاره خونه، فرمی وجود داره که طبق اون شما به ایجنت این اجازه رو میدید که برای مدت معلوم و مشخصی وکالت شما رو در اجاره و یا خرید و فروش خونه به عهده بگیره.

طبق این بند شما اگه تصمیم به اجاره یا خرید و یا فروش خونه داشته باشید، در اون مدتی‌ که در قرارداد قید شده حتما باید فقط با همون ایجنت کار کنید و در صورتی‌ که با کس دیگه‌ای کار کنید، ایجنت میتونه از شما شکایت کرده و خسارت بگیره

مهم اینه که شما از این قرارداد آگاهی‌ داشته باشید. چنانچه با آگاهی‌ خودتون این بند رو امضا می‌کنید مشکلی نیست. اما بعضا دیده شده که متاسفانه به دلیل عدم آگاهی‌ از قوانین، این مورد به فردی که تازه وارد کانادا شده توضیح داده نشده و بعد از مدتی‌ که این فرد تصمیم به تعویض و یا خرید خونه داشته با ایجنت دیگه ای کار کرده و از طرف ایجنت اول مورد شکایت واقع شده

البته دوستان Real Estate ایرانی‌ اغلب این بند رو در قرارداد نمیذارن و یا اگه میذارن حتما توضیح میدن و با رضایت شما این توافق امضا می‌شه. در هر صورت رسالت بنده آگاهی‌ دادنه. تمام فرمها رو توضیح بخواید و آگاهانه امضا کنید. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

2.     برای فریت بار از ایران شما ۵ سال فرصت دارید. البته باید در بدو ورودتون فرمهای B4 و B4a رو پر کرده باشید و در این فرمها لیست وسایلی‌ که قرار هست بیارید رو قید کرده باشید. ممکنه در فرودگاه از شما عکس این وسایل رو هم خواسته باشن. چنانچه این فرم‌ها رو پر کرده باشین و هنگام لندینگ به فرودگاه داده باشید، میتونید طی‌ ۵ سال بدون پرداخت Tax این لوازم رو به کانادا وارد کنید. در غیر این صورت این کالا‌ها تجاری محسوب شده و علاوه بر تعرفه تجاری انتقال بار، شامل Tax هم می‌شه. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

3.     پس از پایان سال اول قرارداد اجاره خونه، صاحب خونه شما اجازه نداره شما رو بیرون کنه و اگه بخواد این کار رو انجام بده اولا باید ۲ ماه جلوتر به شما بابت این کار Notice بده و شما رو آگاه کنه. ثانیا در صورتی‌ مجاز به این کار هست که یا قصد فروش خونه رو داشته باشه و یا بعد از شما، خودش بیاد و در اون واحد زندگی‌ کنه. البته اغلب این کار با تعامل و رضایت طرفین انجام می‌شه. اما ۲ تا نکته هست که باید نسبت به اون آگاه باشید.

یک اینکه بعد از سال اول اجاره خونه‌ها ماهیانه می‌شه و شما میتونید یک ماه (ماه آخر) رو جلوتر پرداخت کنید و نیازی نیست بیش از یک ماه رو پیش پرداخت داشته باشید. فقط طبق قانون شما اگه قصد جابجایی داشته باشید، باید ۲ ماه جلوتر به صاحب خونه Notice بدید و ایشون رو آگاه کنید. یعنی‌ نیازی به انعقاد قرارداد یک ساله مجدد نیست مگر اینکه شما خودتون این موضوع رو بپسندید. نکته بعد اینکه دولت کانادا سقف مجاز افزایش اجاره‌ خونه رو هر سال اعلام می‌کنه که در سال 2016 این مقدار 2 درصد هست. یعنی‌ صاحب خونه شما نمیتونه اجاره‌ خونه رو بیش از 2 درصد بالا ببره. البته همچنان من معتقدم همیشه توافق و تعامل بهترین راه برای این کاره.

 

4.     تعدد کردیت کارت‌ها اصلا خوب نیست و روی پوینت و Credit History شما به مرور زمان تاثیر منفی‌ میزاره. سعی‌ کنید فقط از بانک‌ها کردیت کارت تهیه کنید و کمتر از فروشگاه‌ها کارت اعتباری بگیرید. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

5.     همیشه سعی‌ کنید علاوه بر کردیت کارت Visa، یه دونه Master Card هم داشته باشید. برخی‌ جاها مثل Costco ویزا رو قبول نمیکنن و حتما باید یا Cash بدید و یا Master Card داشته باشید. اگه مستر کارت نداشته باشید مجبورید Cash بدید که کلا Cash دادن توصیه نمیشه. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

6.     خشکی هوا و آلرژی دو تا از مشخصه‌های آب و هوای کاناداست. برای آلرژی حتما با خودتون از ایران داروی آنتی هیستامین بیارید. چون قیمت اینجا بالاست. ضمنا برای خشکی هوا هم تنها راه خرید یک دستگاه بخوره‌. فقط یادتون باشه دستگاه بخور سرد بگیرید نه گرم. چون بخور گرم به مرور زمان باعث تولید قارچ و بیماری میشه.

 

7.     شما به دو دلیل ممکنه جریمه بشید. Parking Ticket و یا Traffic Ticket. اولی به دلیل پارک بودن ماشین شما در جای نامناسبه که اغلب پوینت منفی نداره و مقدار جریمه هم خیلی زیاد نیست. و دومی به دلیل رانندگی بد شما اتفاق میفته که بسته به نوع خلافی که کرده باشید بهتون جریمه و یا پوینت منفی میخوره. در هر حالت اگه خودتون رو مقصر نمیدونید و یا شک دارید که مقصر بودید یا نه بهتره که اعتراض کنید به این جریمه. در حالت اول شما میتونید بدون وکیل برای اعتراض اقدام کنید. چون پوینت منفی نداشته و مقدار جریمه هم زیاد نیست میشه به تنهایی کورت رفت و اعتراض کرد. احتمال کم شدن و یا بخشیده شدن جریمه وجود داره. به هر حال دست خالی از کورت برنمیگردید.

اما در حالت دوم حتما حتما وکیل بگیرید. بدون وکیل اعتراض شما اغلب به جایی نمیرسه. جریمه های Traffic به دلیل اهمیت موضوع باید  پیگیری بشن و هر چه سریعتر این کار صورت بگیره بهتره.

 

8.     برای تماس با ایران یکی از بهترین روشها استفاده از پکیج Value Pack شرکت fido هست. شما با پرداخت ۵ دلار در ماه میتونید از امکانات بسیار خوب این پکیج استفاده کنید. هزینه تماس با ایران در این پکیج دقیقه ای ۸ سنت هست ضمنا تعداد زیادی Voice Mail هم خواهید داشت. برای تماس با ایران فقط کافیه به هر شماره ای که خواستید مستقیم تماس بگیرید. البته باید شماره های شما با این فرمت باشن:  +98 912…و تفاوتی در قیمت موبایل و ثابت نیست. ضمنا نیازی هم به اینترنت نداره و تماس مستقیم کافیه. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

9.     شرکت TTC امکانات رفاهی رو برای خانمها و بچه ها در نظر گرفته به این شکل که خانمها و کودکان از ساعت ۹ شب تا ۵ صبح اگه سوار بر اتوبوس باشن میتونن هر کجا که بخوان پیاده بشن و نیازی نیست که تا ایستگاه بعدی صبر کنند. این کار به دلیل ارتقا امنیت مسافران TTC گذاشته شده و واقعا میتونه بسیار مفید باشه. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

10. برای پرداخت قبوض با کردیت کارت چه برق و چه موبایل، دو راه موجوده. شما یا میتونید از طریق بانک و یا نرم افزار بانکی این هزینه رو پرداخت کنید و یا اینکه از طریق سایت خود اون قبض برای پرداخت اقدام کنید. مثلا سایت راجرز و یا فایدو. اگه از طریق بانک این کارو با کردیت کارتتون انجام بدید شما رو ۳ دلار شارژ میکنن و اگه از طریق سایت خود اون قبض باشه، هیچ شارژ اضافه ای در کار نخواهد بود. پس بهتره قبوض رو با کردیت کارت و از طریق سایت خود قبض پرداخت کنید. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

11. یکی‌ از جاهائی‌ که بهتره بعد از مستقر شدن ثبت نام کنید، کتابخونه است. کتابخونه مرکزی تورنتو بسیار بزرگ و کامله و شما هر کتابی‌ با هر عنوانی رو میتونید در اون پیدا کنید. ضمنا یکی‌ از بهترین خدمات این کتابخونه دسترسی به سایت Scotts Directory هست که برای کاریابی‌ بی‌ نهایت مفیده (توضیح کامل رو در اینجا مطالعه کنید). برای ثبت نام در این کتابخونه یا باید در منطقه تورنتو ساکن باشید (فقط تورنتو نه GTA) و یا در مدرسه یا دانشگاهی در محدوده تورنتو مشغول به تحصیل باشید. چنانچه موفق به ثبت نام در این کتابخونه نشدید میتونید در کتابخونه منطقه خودتون هم ثبت نام کنید که با توجه به کیفیت بالای کتابخونه‌های تورنتو تفاوت چندانی رو احساس نخواهد کرد.

 

12. دوستانی که در آپارتمان زندگی‌ می‌کنن حواسشون باشه که در قسمت پائین ورودی هوا، دریچه خروجی هوا وجود داره. در واقع گردش هوا صورت میگیره. این دریچه صافی هوایی داره که باید هر ۶ ماه یک بار تعویض بشه. در صورت تعویض نکردن این صافی، به دلیل جمع شدن خاک و پرز، میتونه به شدت آلرژی ایجاد کنه. این صفای هوا رو میتونید از Canadian Tire تهیه کنید.

 

13. به هیچ عنوان به شیر آلات و سیستم برقی کانادا دست نزنید و ترجیحا هر زمان که نیاز به تعمیر داشت، این کار رو به متخصصش که دارای مدرک هست بسپارید. اگه اتفاقی بیفته بیمه به هیچ عنوان قبول خسارت نمیکنه و حتی صاحب خونه میتونه از شما شکایت کنه

 

14. هنگامی که کردیت کارتتون رو از بانک دریافت می‌کنید، روی اون برچسبی وجود داره که یک شماره تلفن روش نوشته شده. این شماره تلفن رو حتما در گوشی خودتون ذخیره کنید که در صورت به سرقت رفتن کارت و یا گم کردنش بتونید بلافاصله تماس بگیرید و کارتتون رو بسوزونید. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

  

15. چند نکته در مورد موبایل:

سعی کنید حتما خط unlimited بگیرید. چون تماسهای ورودی و خروجی به حساب شما نوشته میشه. و اینجا نیاز به تلفن خیلی زیاده.

خطهای unlimited همشون پیامک نامحدود هم دارن.

اینترنت رو حداقل یک گیگ بگیرید. واسه GPS نیاز دارید.

اگه گوشی ایرانتون خوبه بیارید. اینجا پول گوشی ندید فعلا. اونقد هزینه های عجیب غریب هست که پول به گوشی نمیرسه.

اگه خواستید پلن با گوشی بگیرید عجله نکنید. بذارید تخفیف بخوره بعد بگیرید.

وقتی خط رو با پلن می‌گیرید به شما پیشنهاد خرید بیمه برای گوشیتون هم می‌شه. به نظر من اگه گوشیتون گرون قیمت هست حتما این بیمه رو تهیه کنید. اما در نظر داشته باشید که تمامی بیمه‌ها Deductible دارن و این یعنی‌ باید تا یک حدی هزینه خرابی‌ و یا گم شدن گوشیتون رو خودتون بدید. مثلا ۲۰۰ دلار.

برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

16. اینجا ممکنه از طرف بانک با شما زیاد تماس بگیرن و تبلیغ خرید بیمه و یا ارتقا حساب بانکی‌ و... رو مطرح کنن. اگه علاقمند به شنیدن این صحبت‌ها نیستید و یا در موقعیت مناسب جهت شنیدن قرار ندارید بهتره به جای قطع کردن گوشی بهشون بگید که کار دارید و یا علاقمند نیستید. این بخشی از فرهنگ کاناداست و آنها هم بسیار محترمانه صحبت با شما رو خاتمه میدان. هیچ لزومی بر آوردن دلیل هم نیست

 

17. در کانادا به طور کلی‌ تمامی‌ اطلاع رسانی‌ها و قبض‌ها به شکل کاغذی واستون ارسال میشه. اگه از اول اینها رو مراتب و دست بندی نکنید بعدا برای پیدا کردن هر کدومشون باید کلی‌ مکافات داشته باشید. به نظر من بهترین کار خرید یک زونکن و پانچ کردن و قرار دادن همه این رسید‌ها داخل اون هست. با این کار شما در هر زمان میتونید خیلی‌ راحت به همه رسید‌هاتون دسترسی داشته باشید

  

18. در کانادا انتخاب مدرسه با شما نیست. در واقع با توجه به محل زندگیتون فقط مجاز به انتخاب یک مدرسه هستید. به نظر من کیفیت مدارس دولتی در کانادا اونقد بالا هست که نیازی به انتخاب مدرسه خصوصی نیست. برای مطالعه بیشتر این موضوع در همین وبسایت اینجا رو کلیک کنید.

 

19. اینجا به دلیل سنگین بودن درها که برای هوای سرد طراحی شده اند، باز نگاه داشتن در توسط نفر جلویی برای نفر بعدی تبدیل به فرهنگ قشنگی شده که تقریباً همه رعایت می‌کنن. پس اگه دری رو باز کردید رها نکنید و اول پشت سرتون رو نگاه کنید. اگه کس دیگه ای بود واسش در رو نگاه دارید

  

20. قبلاً از رفتن به خرید حتما حتما ساعت کار اون مرکز خرید رو چک کنید و در صورت باز بودن به خرید برید. این باید به یک عادت تبدل بشه چون مراکز خرید کانادا هر کدوم از قانون خودشون تبعیت می‌کنن و حتی هر شعبه ممکنه برای خودش ساعت کار متفاوتی داشته باشه. با گوگل کردن اسم و مکان اون مرکز خرید میتونید از ساعت کاریش در روزی که قصد خرید دارید مطلع بشید.

 

21. اگه قصد خرید وسیله ای رو دارید، اول ببینید اون وسیله رو کجا بهتر و ارزونتر می‌شه خرید. در واقع برخی‌ مراکز خرید برای برخی‌ مواد غذایی و یا لوازم دیگه مناسب تر هستن. برای آگاهی‌ از این موضوع اینجا و اینجا رو کلیک کنید.

 

22. مسئولیت نگهداری از هیچ کودکی رو تو خونه خودتون به عهده نگیرید مگر اینکه خانواده کودک از دوستان و نزدیکان شما باشه. در ایران این موضوع بسیار راجیه که مثلا کودک همسایه شما میاد خونتون و با کودک شما بازی‌ می‌کنه. اینجا اگه اتفاقی برای این کودک همسایه بیفته، همسایتون میتون از شما شکایت کنه. این موضوع رو بنده شخصاً دیدم و اگه واقعا دوست و آشنای نزدیک شماست این اجازه رو بدید و در غیر این صورت از این کار پرهیز کرده و ترجیحا بچه‌ها رو به سالن بازی‌ و یا پارک ببرید.

 

23. یکی‌ از چیز‌های جالبی‌ که می‌شه از Costco خرید، دارو هست. اگه قصد خرید دارو‌های رایج و بدون نیاز به نسخه مثل مسکن‌ها رو در حجم زیاد دارید، بهترین جا واسه خریده. قیمتها بسیار بسیار پایینتر از جای دیگه است و البته باید در حجم بالا خریداری بشه. میتونید هر دو یا سه خانواده با هم یک دارو رو خریداری کرده و بعد تقسیم کنید.

 

24. قبل از تحویل گرفتن خونه برای اجاره، حتما حتما همه جا رو چک کنید و هر گونه ایرادی رو به صاحب خونه گزارش بدید. اگه ایرادی در پارکت ها، شیر آلات، کابینت، در‌ها و هر جای دیگه می‌بینید یادداشت کرده و هر چه سریعتر اطلاع بدید. ممکنه در صورت عدم گزارش، این خرابی‌ها به پای شما نوشته بشه.

 

 

25. و نکته آخر اینکه اولا همه نکاتی‌ که گفت شد رو جدی بگیرید و سعی‌ کنید با آگاهی‌ از این نکات از زندگیتون لذت ببرید. قدر دوستاتون رو بدونید و از لحظه لحظه زندگی‌ اینجا استفاده کنید. واستون بلندترین خنده‌ها رو آرزو می‌کنم و امیدوارم لحظه‌هاتون در کنار دوستانتون که اینجا حکم خانوادتون رو دارن سرشار از خوشی و خاطره باشه.

 

 

 

 

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با i2Canada

 Email: Info@i2canada.com

نوشتار سلب مسئولیت

 نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، شرکت i2Canada هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگاaن از آنها قبول نمی کند

بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب ارسالی و آگهی های تبلیغاتی به عهده نویسندگان آنها بوده و شرکت i2Canada هیچ تضمین، تعهد و مسوولیتی را در قبال آنها نمیپذیرد.

حق تکثیر

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت i2Canada محفوظ است.
حق تالیف کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب) برای نویسندگان آن محفوظ بوده و استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، شرکت i2Canada، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.

Search