پرسش و پاسخ های مهاجرتی

همیشه سوالات زیادی وجود داره که فقط وکلا می‌تونن به اونا پاسخ بدن. و یا میتونیم بگیم پاسخی که وکلا میدان از همه دقیقتر و منطقی تر هست. این پست به منظور پاسخ دهی‌ به یک سری سوالات متداول نوشته شده که شامل دو بخش موضوعات مطرح شده و سوالات پرسیده شده است. قسمت اول رو جناب آقای پارسای و قسمت دوم رو جناب آقای اسدی لطف کردن و پاسخ دادن.

 

لازم میدونم از طرف تمام بچه‌های  از این دو بزرگوار تشکر کنم.

 

موضوع اول: لندینگ

طبق قانون اساسی کانادا، کسی که به کانادا وارد میشه و کارت PR میگیره، اجازه داره در هر جایی از کانادا زندگی بکنه. اما مسأله اینجا است که اگر فردی از طریق کبک اقدام بکنه، به نوعی تعهد میده که در این استان زندگی کنه. اما اگر نخواد در این استان زندگی کنه، طبق قانون، مشکلی برای سیتیزنی ایجاد نمیشه ولی از اونجایی که وضعیت آینده قوانین استانی نامشخص هست، این احتمال وجود داره که با تغییر قوانین کبک، فرد از طریق دادگاه احضار بشه و لازم باشه توضیحات قابل قبولی ارائه بده. در این حالت اگر مشخص بشه که فرد برای برنامه استان کبک اقدام کرده ولی هیچ برنامه ای برای زندگی در این استان نداشته، دولت کبک میتونه فرد را سو و یا حتی از کانادا اخراج کنه. تا حالا به ندرت این اتفاق افتاده ولی وجود داشته.

بنابراین، بهترین کار، کاهش ریسک هست. یعنی 2 تا 3 ماه (بهتره 3 ماه باشه)، در استان کبک زندگی کنید و به دنبال کار باشید. بعد از این مدت و در صورت پیدا نکردن کار اگر تمایل داشتید میتونید استان محل زندگیتون را عوض کنید. در این حالت حتی اگر بعداً قوانین مهاجرت کبک عوض بشه و فرد برای ارائه توضیحات به دادگاه احضار بشه، میتونه اظهار بکنه که من 3 ماه در کبک زندگی کردم ولی این استان نتونست شرایط مورد نیاز من را از نظر کار و زندگی تأمین کنه و چون از این استان خوشم نیومد، به استان دیگری نقل مکان کردم.

 

موضوع دوم: ازدواج و اسپانسرشیپی همسر

بطور کلی باید هر تغییری در پرونده (شامل ازدواج، بچه دار شدن و ...) قبل از لندینگ (حتی یک روز قبل) به دولت کانادا اعلام بشه. در این حالت ممکنه پروسه بررسی پرونده به تأخیر بیفته ولی مشکل خاصی ایجاد نمیشه. چرا که باید سوابق فرد جدید هم بررسی بشه تا بتونه همراه با نفر اصلی (در یک زمان)، لند کنه.  یعنی در این حالت، نفر اصلی هم باید منتظر اتمام پروسه بررسی پرونده نفر جدید بمونه. میزان تأخیر در پرونده با اضافه شدن همسر ممکنه بین 6 تا 12 یا حتی 18 ماه باشه. البته بستگی داره در چه مرحله ای از بررسی پرونده، ازدواج انجام بشه.

برای ازدواج بعد از لندیگ و گرفتن PR، میشه بطور غیرحضوری (از راه دور) یا بطور حضوری، ازدواج انجام بشه که بعد از اعلام ازدواج رسمی به دولت و ارائه درخواست اسپانسرشیپی برای آوردن همسر به کانادا، پرونده بلافاصله به جریان میفته. اگر از اینکه همسرتون مشکلی بابت بررسی سوابق (Background Check) نداره مطمئن هستید، بهتره که به سرعت پرونده به جریان بیفته و درخواست اسپانسرشیپی ارائه بشه. در این حالت، بسته به نوع پرونده، بین 6 ماه تا یک سال پروسه طول میکشه که البته در مواردی تا 22 ماه هم زمان برده. اما اگر احتمال میدید که همسرتون ممکنه مشکلی از بابت سوابق داشته باشه، به هیچ وجه درخواست اسپانسرشیپی ندید، چرا که اگر مشکلی در پرونده همسرتون باشه، شما هم از کانادا دیپورت میشید. دلیل این مسأله هم اینه که شما دو نفر عضو یک خانواده هستید و هر دو نفر به مشکل برخورد میکنید.

بطور کلی برای ازدواج، اگر در مراحل اولیه پروسه بررسی پرونده هستید و عجله ای هم ندارید، میتونید در ایران ازدواج کنید و فقط ممکنه چند ماه گرفتن ویزاتون به تعویق بیفته. ولی اگر در مراحل پایانی پرونده مثل مرحله مدیکال یا گرفتن ویزا هستید، بهتره که لند کنید و بعد از گرفتن PR، برای ازدواج و اسپانسرشیپی همسرتون اقدام کنید. در این حالت، اگر تمایل داشته باشین، میتونید برگردید ایران و بعد از تکمیل پروسه پرونده همسرتون، با هم بیاید کانادا.

 

موضوع سوم: ویزای والدین

ویزای والدین از دو طریق قابل اقدام هست. یکی Visa Multiple هست و دیگری Super Visa. هر کدوم ویژگی های خوب و بد خودشون رو دارن. قبلاً Single Visa هم بوده که الان دیگه نیست.

برای درخواست ویزای Multiple، میشه به محض ورود به کانادا درخواست داد. برای این ویزا نیازی به اقدامات اولیه مثل وثیقه سنگین یا ... نیست و فقط لازمه بتونید پدر و مادرتون را از نظر مالی، ساپورت کنید. برای اثبات امکان ساپورت مالی، هم میتونید نشون بدید که پول یا درآمدی در کانادا دارید (مثلاً اعلام کنید 15000 دلار در حسابتون هست) و یا پدر و مادرتون نشون بدن که در حساب ایران، پول دارند. حتی میشه هر دو مورد را همزمان اعلام کرد ولی مقدار ثابتی برای این پول، وجود نداره. البته میشه هزینه برآورد شده برای هر نفر در سال مربوط به خط فقر سالیانه کانادا را پیدا کرد و حداقل مبلغ مورد نیاز برای ساپورت مالی پدر و مادر در 6 ماه را تخمین زد و بعنوان مبنایی برای گرفتن ویزای Multiple، اعلام کرد. ویزای Multiple پدر و مادر، پروسه طولانی نداره و اخیراً راحت تر هم شده ولی اعتبار این ویزا یک ماه قبل از اتمام زمان اعتبار پاسپورتشون، به پایان میرسه. با داشتن این ویزا، به ازای هر ورود و خروج به/از کانادا، میتونن 6 ماه در کانادا بمونن. بعنی حتما باید 6 ماه بعد از ورودشون به کانادا، از این کشور خارج بشن. البته لازم نیست به ایران برگردن و فقط کافیه از کانادا خارج بشن (مثلاً از طریق مرز زمینی کانادا و آمریکا، خارج بشن و مجدداً برگردن به کانادا). راه دیگری هم وجود داره که میشه درخواست Extension برای ویزا کرد که در اغلب موارد، یک بار پذیرفته میشه که میتونن یک سال در کانادا بمونن. با توجه به سهولت دریافت این ویزا و اینکه اغلب پدر و مادرها نیازی به موندن بیش از 6 ماه در کانادا ندارن، این نوع ویزا، میتونه خیلی مناسب باشه.

مهمترین تفاوت سوپر ویزا با ویزای مالتیپل این هست که در سوپر ویزا، اجازه موندن پدر و مادر به مدت 2 سال در کانادا، داده میشه. برای درخواست سوپر ویزا، کمی پروسه متفاوته. بطور مثال حتماً باید برای پدر و مادر، بیمه بگیرید و ...

 

موضوع چهارم: تغییر نام و امضا

در کانادا، به راحتی میشه با مراجعه به Service Ontario تغییر نام داد و محدودیتی وجود نداره. البته وقتی یک سری مدارک به نام شما باشه، با داشتن نامه رسمی تغییر نام به اون سازمان، میشه برای دریافت مجدد مدارک اقدام کرد. تنها موضوعی که هست وضعیت اسم شما در ایران هست که با توجه به قوانین ایران، باید با یک وکیل در اونجا مشورت بشه.

برای تغییر امضا هم مشکلی وجود نداره. مثلاً ممکنه در بانک به یک شکل امضا کنید و در اداره دیگری، به شکل دیگه. فقط نباید فراموش کنید که کدوم امضا مربوط به کجا هست. و یا اگر بخواهید امضاتون رو در بانک تغییر بدید، باید بهشون اعلام کنید. با توجه به تفاوت ساختار امضاهای ایران که اغلب عمودی هست و امضاهای کانادایی که اغلب افقی هست، تغییر امضا کار خوبیه.

 

موضوع پنجم: بیمه در سوابق کاری

در پرونده های مربوط به فدرال، تابحال سوابق بیمه در سوابق کاری، خواسته نشده. یعنی موردی نداشتیم که فردی بخاطر نداشتن سابقه بیمه سوابق کاریش مورد قبول قرار نگیره و ریجکت بشه. بنابراین در مورد پروسه فدرال، این مورد خیلی جدی نیست.

در پرونده های مربوط به کبک، از چند سال قبل، حساسیت خاصی روی سابقه بیمه وجود داره که نداشتنش، ممکنه ایجاد اشکال بکنه.

 

 

موضوع ششم: داشتن بیماری خاص و تأثیر اون روی مهاجرت

چنانچه بیماری خاصی دارید، بهتره با مشاور مهاجرت، مشورت کنید تا بررسی خاص پرونده شما انجام بشه. در مورد بیماری، دو مسأله وجود داره که یکی شامل مسری بودن یا نبودن بیماری هست و دیگری، شامل هزینه های بیماری میشه. در مورد اول، چنانچه بیماری مسری باشه (مثل سفلیس، سل و ابولا)، دولت کانادا سختگیری زیادی داره و پرونده را دچار مشکل میکنه. برای بیماری های هزینه بر، سقف هزینه ای از طرف دولت کانادا تعیین شده که اگر هزینه سالانه بیماری شما (مثل سرطان پوست، ناراحتی قلبی، ناراحتی مغزی) کمتر از این سقف تعیین شده باشه، مشکلی برای پرونده ایجاد نمیشه.

 

موضوع هفتم: فریت بار

از زمانی که لندینگ انجام میشه، 5 سال فرصت هست برای فریت بار. اما لازمه که در زمان لندینگ، لیست کلیه وسایلی که میخواهیم فریت کنیم همراه با عکس در فرم های b4 و b4a تهیه بشه و تحویل فرودگاه بدیم. طبق قانون فریت، تنها وسایلی قابل فریت هستن که قبلاً استفاده شده باشن (وسایل نو نباشن). اگر وسایل نو باشه، در زمان لندینگ، عکسی ازشون وجود نداره و در صورت ورود به کانادا بهشون مالیات تعلق میگیره. البته در اینجور مسائل، ممکنه شرایط متفاوتی برای افراد متفاوت پیش بیاد. مثلاً ممکنه از یک نفر در زمان لندینگ عکس نخوان یا اینکه یک نفر بتونه وسایل نو را بدون مالیات وارد کانادا بکنه.

 

موضوع هشتم: پرونده قبلی

بطور کلی داشتن پرونده قبلی ارتباطی به پرونده جدید نداره. بطور مثال ریجکت شدن پرونده قبلی، پرداخت هزینه برای پرونده قبلی و ...، ارتباطی به پرونده جدید نداره و تأثیری روی اون نمیگذاره. تنها مسأله ای که وجود داره شماره پرونده قبلی هست که آیا در پرونده جدید قابل استفاده هست یا خیر. پاسخ این مورد را به زودی در وبسایت قرار میدیم.

یکی دیگر از موارد مهم برای پرونده ها، این هست که بهتره بطور همزمان برای برنامه های فدرال و استانی اقدام نکرد. یعنی تداخل پرونده ها مجاز نیست. این مشکل به ویژه برای تداخل فدرال با کبک بیشتر از بقیه وجود داره، چراکه برخی مفاد این دو پرونده با هم در تناقض هستن. ولی در این مورد خیلی هم سختگیر نیستن. بعضاً ممکنه بشه بطور همزمان بر اساس برنامه یکی از استان های دیگه و فدرال اقدام کرد و این تنها در شرایطی مجاز هست که مفاد دو پرونده و اطلاعات آنها در تضاد با هم نباشه.

 

موضوع نهم: تعویض پاسپورت با ویزا

در شرایطی که وارد ایران شدید و تاریخ پاسپورت حاوی برچسب ویزا در حال منقضی شدن هست یا منقضی شده، لازم هست پاسپورت جدید دریافت بشه. در این حالت، دو راه وجود داره. یکی اینکه درخواست پاسپورت جدید داده بشه و بعد از اینکه پاسپورت جدید را گرفتید، همراه با پاسپورت قدیمی، به آنکارا بفرستید و درخواست بدید که برچسب ویزا از پاسپورت قدیمی به جدید منتقل بشه. این کار حدود 35 دلار هزینه داره. راهکار دوم این هست که پاسپورت جدید را دریافت کنید و با پاسپورت قدیمی (حاوی ویزا) و پاسپورت جدید از ایران خارج بشید. در این حالت ممکنه اتفاق خاصی نیفته ولی از اونجایی که اولین افرادی که پاسپورت شما را کنترل میکنن، خدمه فرودگاه هستن و ممکنه از قوانین ویزا و پاسپورت بی اطلاع باشن احتمال داره که به مشکل برخورد بکنید.

ولی به طور کلی مشکل خاصی نیست.

 

موضوع دهم: طلاق در کانادا

طلاق در کانادا، پروسه بسیار طولانی هست. گاهی ممکنه 1.5 یا 2 سال هم طول بکشه. برای طلاق در کانادا، اول باید درخواست Separation داده بشه. بعد از این درخواست، جدا از همسر خواهید بود (حتی اگر رسماً طلاق نگرفته باشید). یعنی در این حالت، مشکلی از بابت داشتن یک Case دیگه، وجود نداره. البته نباید ازدواج رسمی (روی کاغذ) با نفر دوم اتفاق بیفته که این کار خلاف قانون هست. بنابراین باید پروسه طلاق رسمی انجام بشه و بعد با نفر جدید ازدواج کنید.

 

موضوع یازدهم: تحصیل و سن کودکان و تأثیر روی پرونده

اگر خانواده ای در زمان اقدام برای پرونده مهاجرتی بچه هایی زیر سن قانونی داشته باشن و در زمانی که ویزا میگیرن (پروسه بررسی پرونده تمام میشه) بچه ها از سن قانونی گذشته باشن، شرایط ویژه ای به وجود میاد. از سال 2014، قوانین کانادا در این مورد عوض شد و سن بچه ها برای مهاجرت با خانواده، 19 سال شد. البته ممکنه مجدد به همون 21 سال برگرده. یعنی در حال حاضر، اگر فرزند خانواده زیر 19 سال باشه، میتونه با خانواده مهاجرت کنه ولی اگر بالای 19 سال باشه، باید پرونده جداگانه تشکیل بده.

اگر عطف به قانون قبل بشه و در زمان اقدام برای پرونده، فرزند خانواده زیر 19 سال بوده و در زمان تکمیل پروسه، مثلا 21 سالش هست، در این حالت اگر فرزند مشغول به تحصیل باشه و از نظر مالی به خانواده وابسته باشه، میتونه همراه با خانواده به کانادا بیاد. ولی اگر تحصیلاتش تمام شده باشه، نمیتونه همراه خانواده بیاد. البته ادامه تحصیل نباید طوری باشه که مشخص باشه که صرفاً برای مشغول به تحصیل بودن، داره درس میخونه. مثلاً اگر یک نفر مدرک فوق لیسانس داره و بعد فوق دیپلم بخونه مشخص هست که فقط برای مشغول بودن به تحصیل، داره درس میخونه.

یعنی بطور خلاصه، اگر مدارکی وجود داشته باشه که فرزند خانواده، در زمان بررسی پرونده، مشغول به تحصیل مداوم بوده و از نظر مالی کاملاً به خانواده وابستگی داشته، حتی اگر بالای 21 سال سن  داشته باشه، میتونه همراه خانواده به کانادا بیاد.

 

موضوع دوازدهم: مدیکال جداگانه

اگر در مواردی، پروسه مدیکال افراد خانواده جدا از هم انجام بشه (مثلاً بعد از انجام آزمایشات مدیکال پدر و مادر، فرزند به دنیا اومده)، اولاً مثل هر تغییر دیگری باید ورود عضو جدید به خانواده به دولت کانادا اعلام بشه، هزینه های مدیکال پرداخت بشه و پروسه برای فرد جدید هم شروع بشه. ثانیاً، ممکنه در این حالت کل پرونده کمی Extend بشه و یا حتی به پدر و مادر اعلام کنند که صبر داشته باشند تا مدیکال همه اعضای خانواده با هم انجام بشه.

به هر حال، هر زمانی که تغییر جدید به دولت کانادا اعلام بشه، مشکلی از بابت مدیکال وجود نداره و فقط ممکنه پروسه بررسی پرونده کمی طولانی تر بشه.

 

موضوع سیزدهم: شکایت از دولت کانادا به خاطر تأخیر

در بعضی از موارد پروسه بررسی پرونده خیلی طولانی میشه و حتی در مواردی پرونده های سرمایه گذاری (علیرغم پرداخت هزینه های مورد نیاز)، بعد از 3 یا 4 سال به نتیجه نرسیده. در این شرایط، حتی اگر از دولت کانادا شکایت بشه، نتیجه ای نداره. چرا که در زمان اقدام برای پرونده، هیچ تضمینی از طرف دولت کانادا بابت زمان بررسی پرونده داده نشده. ضمناً شکایت از دولت کانادا، پروسه طولانی و پرهزینه ای داره و گاهی ممکنه تا 2 سال هم زمان ببره تا به نتیجه برسه. بنابراین، بهتره صبر کنید که پرونده به نتیجه برسه.

 

موضوع چهاردهم: عزل وکیل

از نظر قوانین کانادا، در هر مرحله ای از پرونده، میشه وکیل را عزل کرد و هیچ منع قانونی در این مورد وجود نداره. ولی مسأله ای که وجود داره، بطور مثال اگر شما بعد از مرحله مدیکال، وکیل را عزل کنید، در حالی که مبلغی بابت خدماتش بدهکار بمونید، ممکنه در ایران مشکلی برای شما ایجاد نشه. ولی بعد از ورود به کانادا، طبق قرارداد شما با وکیل، ایشون میتونه از شما شکایت کنه و شما را سو کنه و به دردسر بزرگی بیفتید.

بنابراین، برای عزل وکیل، با توافق این کار را انجام بدید و مطمئن بشید که بدهی به وکیل ندارید و بعداً مشکلی براتون پیش نمیاد.

 

موضوع پانزدهم: لندینگ در شهری دیگر

اگر پرونده بر اساس برنامه استان هایی باشه که پرواز مستقیم برای لندینگ نداشته باشن (مثل ساسکاچوان و ...)، مجبورید در تورنتو یا مونترال لند کنید. در این حالت، مشکلی وجود نداره و لازم نیست بلافاصله به استانی که اقدام کردید جابجا بشید. بلکه میتونید مدتی در تورنتو یا مونترال بمونید. ولی همونطوری که در مورد کبک گفته شد، بهتره که هر چه سریع تر (مثلاً 3 یا 4 روز) بعد به استان مورد نظر برید و اطلاع بدید که وارد اون استان شدید.

 

موضوع شانزدهم: اشتباه نوشتن اسم در فرمها

اگر در پر کردن فرم ها، اسم خودتون اشتباه شده باشه، باید به دولت کانادا نامه بزنید و اطلاع بدید که اشتباه شده و باید تصحیح بشه. ولی اگر مشکل مربوط به اسم و مشخصات پدر و مادر هست (مثلاً در فرم یک طور وارد شده که با شناسنامه خودشون متفاوت هست یا فرد دو اسمی هست و ...) جای نگرانی وجود نداره و اغلب مورد توجه قرار نمیگیره. بنابراین به دلیل این مشکل، پرونده ریجکت یا طولانی نخواهد شد.

 

قسمت دوم:

سوال: آیا هنگام لندیگ باید همه اعضای خانواده با هم باشند؟

پاسخ: وقتی یک خانواده تصمیم به مهاجرت دارند، نفر اصلی (Main Applicant) میتونه لند کنه و بقیه افراد خانواده بعداً لندیگ داشته باشن و بهش ملحق بشن. ولی امکان لند کردن بقیه افراد خانواده قبل از نفر اصلی، وجود نداره.

 

سوال: آیا تأییدیه مدارک و ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی از اداره کل آموزش و پرورش نیازه؟

پاسخ: نیاز به تأییدیه ریز نمرات دیپلم وجود نداره ولی برای مدارک پیش دانشگاهی، اگر برای ترجمه به مهر یا تأییده نیاز باشه، باید انجام بشه. اگر مدرکی قابل ترجمه باشه، نیاز به هیچ تأییدیه ای نیست. در واقع اگر دارالترجمه برای ترجمه مدرکی، نیاز به تأییدیه از سازمانی داشته باشه، باید انجام بشه. در غیر اینصورت، نیاز به تأیید مدارک نیست. بطور مثال ممکنه مدرک دانشگاه آزاد برای ترجمه نیاز به تأییدیه سازمان مرکزی داشته باشه که باید انجام بشه.

 

سوال: زمان خود اشتغالی فدرال چند ساله؟

پاسخ: حدوداً 97 ماه هست و پروسه بسیار طولانی داره که باید مد نظر قرار بگیره.

 

سوال: آیا کسی که همسرش ویزای تحصیلی داره به خودش اجازه کار میدن یا نه؟

پاسخ: وقتی همسر شما ویزای تحصیلی می گیره، امکان درخواست Open Work Permit برای شما وجود داره. اگر با این درخواست موافقت بشه و ویزای کاری را بدن، امکان کارکردن تمام وقت برای شما وجود داره و هیچ منعی برای این کار نیست. ولی ممکنه ویزای کاری داده نشه که امکان کار کردن هم وجود نداره. البته در اغلب موارد با ویزای کاری موافقت میشه و میتونید بصورت فول تایم کار کنید.

 

سوال: فرض کنیم کسی در شرکتی کار می کرده و شرکت بنا به هر دلیل حاضر نیست نامه سابقه کار بده. آیا با وجود بیمه، راهی وجود داره که بشه این سابقه کار را گرفت؟

پاسخ: برای گرفتن سابقه کار، قطعاً باید شرکت به شما نامه بده. به صرف اینکه شما بیمه داشتید و بخواهید به سابقه بیمه استناد کنید، امکانپذیر نیست. به هیچ وجه از روش جعل نامه سابقه کار هم استفاده نکنید، چرا که ممکنه با شرکت تماس گرفته بشه و جعلی بودن نامه مشخص بشه که عواقب خیلی بدی داره و ممکنه کلاً از پروسه مهاجرت، حذف بشید.

 

سوال: در پروسه مهاجرت کبک، متقاضی، کپی برابر اصلها را مهر دفترخونه نزده و فرستاده. باید چیکار کنه؟

پاسخ: اگر فرد، فایل نامبر دریافت کرده بهتره که سریعاً این کار را انجام بده و نسخه کپی برابر با اصل را مهر دفترخونه بزنه و بفرسته. اگر فایل نامبر دریافت نکرده هم باید همین کار را انجام بده ولی ریسک بالایی داره که ممکنه اصلاً فایل نامبر به فرد داده نشه. در هر صورت، در هر زمانی که متوجه شدید مدرکی ناقص یا اشتباه ارسال شده، باید بلافاصله اصلاحیه بزنید، چرا که ممکنه کلاً پروسه بررسی کنسل بشه.

 

سوال: آیا قانونی وجود داره که اگه تمامی اعضای خانواده در کانادا باشن و فقط یک نفر مونده باشه بتونه ایشون هم به کانادا بیاد یا نه؟

پاسخ: خیر. قانون یا شرایط خاصی برای مهاجرت این فرد وجود نداره. اگر زیر سن 19 سال باشه که میتونه با خانواده مهاجرت کنه ولی برای سن بالاتر از 19، باید پروسه مهاجرت بصورت مجزا پیگیری بشه. البته ممکنه سختگیری کمتری برای مهاجرت این فرد اعمال بشه ولی قانونی براش وجود نداره.

 

سوال: آیا قباله ازدواج جزء مدارک خواسته شده برای نیروی متخصص کبک هست؟

پاسخ: بله. لازم هست قباله ازدواج ترجمه بشه و جزء مدارک خواسته شده برای پروسه نیروی متخصص کبک هست.

 

سوال: آیا ترجمه ها باید جدید باشن؟ مثلاً ترجمه های دو سال پیش قابل قبول نیستن؟

پاسخ: ترجمه ها به دو دسته تقسیم بندی میشن. یک سری ترجمه هایی که عوض نمیشن. مثلاً حتی اگر ترجمه مدارک تحصیلی مربوط به سه یا چهار سال قبل باشه، چون قرار نیست این مدارک تغییر کنن، تاریخ ترجمه اهمیت نداره. ولی ترجمه مدارکی مثل شناسنامه، کارت ملی، قباله ازدواج که ممکنه بعد از مدتی تغییر کنن، باید جدید باشن. بطور مثال ممکنه فرد قبلاً ازدواج کرده باشه ولی در زمان مهاجرت طلاق گرفته باشه، به این دلیل باید ترجمه این مدارک جدید باشه.

 

سوال: آیا پلن خاصی برای مهاجرت ورزشکاران حرفه ای وجود داره؟

پاسخ: بله. بر اساس اینکه ورزشکار چقدر حرفه ای باشه و چند تا مدال داشته باشه، پلن وجود داره و میتونه برای خود اشتغالی (Self Employed) اقدام بکنه. برای دولت فدرال، شرایط خاصی وجود داره و باید شرایط فرد بررسی بشه ولی بطور کلی امکان استفاده از پلن وجود داره.

 

سوال: آیا روشهای خاصی برای مهاجرت به آمریکا هم وجود داره؟

پاسخ: بله. چنانچه فردی شرایط مهاجرت به کانادا را به هردلیلی نداشته باشه و بخواد به آمریکا مهاجرت کنه، روشهایی با عنوان EB (EB1, EB2, EB3, …) وجود داره. روش های بسیار خوب و پر طرفداری هستن. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر اینجا رو کلیک کنید.

 

سوال: کسی که در زمینه نفت و گاز سابقه کاری داره بهتره واسه کجا اپلای کنه؟

پاسخ: در این مورد نمیشه نظر کلی داد و باید شرایط هر فرد بطور خاص بررسی بشه. ولی به هر حال این رشته ها جز لیست رشته های کبک هم هست و کسانی که میتونن در این زمینه امتیاز کافی بگیرن، میتونن برای کبک اقدام کنن. از اونجایی که برای فدرال هم این امکان وجود داره، باید هر مورد با توجه به همه شرایط فرد، بررسی بشه.

 

سوال: آیا اطلاعات داده شده در پرونده قبلی (که ریجکت شده) مورد استناد پرونده جدید مهاجرتی قرار میگیره؟

پاسخ: بله. باید اطلاعاتی که در پرونده جدید اظهار میشه، کاملاً منطبق بر اطلاعات پرونده قبلی باشه. چرا که اطلاعات قبلی شما با استفاده از اسم یا ...، قابل پیگیری هست و اگر مغایرتی بین اطلاعات قبلی و جدید وجود داشته باشه، باعث misrepresentative میشه و ممکنه باعث ایجاد مشکل برای پرونده جدید بشه.

 

سوال: چنانچه تا پایان تاریخ انقضای مدیکال بنا به هر دلیل هنوز ویزا صادر نشده باشه چه باید کرد؟

پاسخ: در این حالت، مشکلی وجود نداره و چون تأخیر از طرف کانادا بوده و به موقع ویزای شما را صادر نکردن، قطعاً تاریخ انقضای مدیکال شما هم تمدید میشه و جای نگرانی وجود نداره.

 

سوال: آیا کسی که پرونده مهاجرتی داره میتونه همزمان برای دانشجویی هم اقدام بکنه یا نه؟

پاسخ: برای این کار، منع قانونی وجود نداره. ولی مسأله در جایی هست که وقتی شما برای دریافت ویزای دانشجویی به سفارت مراجعه می کنید، وضعیت پرونده شما نشون دهنده این هست که پرونده مهاجرتی هم دارید. در این حالت ممکنه به شما ویزا ندن. البته مدتی هست که این مسأله خیلی مد نظر سفارت قرار نمی گیره و حتی اگر پرونده مهاجرتی در دست بررسی باشه، ویزای تحصیلی داده میشه.

 

سوال: وضعیت پرونده های خود اشتغالی بریتیش کلمبیا چگونه است؟

پاسخ: در حال حاضر، هنوز در حال بررسی پرونده های سال 2012 برای بریتیش کلمبیا (ونکوور) هستن. افرادی که بعد از سال 2012 اقدام کردن، ممکنه پروسه بررسی پرونده آنها تا 2017 یا 2018 طول بکشه.

 

سوال: آیا کار امریه سربازی جزو سوابق کاری محسوب میشه؟

پاسخ: افرادی که در زمان کار امریه سربازی، بیمه داشته باشن و کار فول تایم انجام داده باشن، جزء سوابق کاریشون محسوب میشه.

 

سوال: دو نفر که دارای ویزا هستن قصد ازدواج دارن. بهترین کار چیه؟

 

پاسخ: در این مورد خاص، بهتره به هیچ عنوان قبل از لندینگ، ازدواج نکنن، چراکه ممکنه ازدواج آنها بر پروسه لندیگ و مراحل بعد از اون، تأثیر بگذاره. دلیل این مسأله هم این هست که باید هر گونه تغییر در شرایط فرد، بلافاصله به اداره مهاجرت اعلام بشه و اگر این کار انجام نشه، حتی با داشتن ویزا، ممکنه ریجکت بشه. یا اینکه میتونن قبل از لندینگ، مراسم ازدواج را بدون ثبت رسمی، برگزار کنن و بعد از لندینگ، بصورت حضوری یا غیرحضوری (از داخل کانادا)، برای ثبت رسمی ازدواج، درخواست بدن.

 

با تشکر ویژه از خانم لیلا پاگیری که زحمت تایپ این مطلب رو کشیدن

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search