Monday, 17 December 2018
دوشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۷

مرخصی زایمان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در کانادا هم مانند سایر کشورهای دنیا قوانین خاصی برای مرخصی زایمان وجود دارد. این قوانین کم و بیش در استانهای مختلف یکسان است و فقط در مدت زمان مرخصی برای مادر و پدر کمی متفاوت هست.

انواع برنامه‌های مرخصی والدین:

طبق قوانین  بیمه کار دولت فدرال، دو نوع برنامه برای مرخصی والدین وجود دارد. این دو برنامه عبارتند از Maternity Benefits و Parental Benefits.

·         در مورد اول که در واقع مرخصی زایمان / Pregnancy Leaveاست، تنها برای مادر است و مدت زمان آن بین 15 تا 18 هفته ( بسته به استان و شرایط شخص) است و مقدار حقوق دریافتی آن تقریبا بین 70% تا 75% حقوق دریافتی شخص میباشد.

·         مورد دوم از آنجایی که پدر و مادر بیولوژیکی کودک، مدت زمان مرخصی را میتوانند به نسبت دلخواه بین خودشان تقسیم میکنند، مرخصی والدین/ parental leaveمی نامند و مدت زمان آن حدودا 37 هفته میباشد و مقدار حقوق دریافتی آن نیز 55% حقوق دریافتی والدین میباشد.

·         موردی هم وجود دارد به نام مرخصی فرزندخواندگی/leave Adoption که بین 28 تا 37 هفته است و در این مورد هم مرخصی میتواند بین پدرخوانده و مادرخوانده به نسبت دلخواه تقسیم شود و میزان دریافتی نیز حدود 55% حقوق دریافتی والدین میباشد.

 اگر والدین شرایط استفاده از هر دو نوع مرخصی (مورد اول و دوم ) را داشته باشند، میتوانند از هر دو نوع استفاده کنند. یعنی مجموعا تا سقف ۵۲ هفته ( 17+38) می‌‌‌‌‌‌توانند ضمن ترک کار، حقوق خود را دریافت نمایند. البته برای دریافت حقوق باید شروع مرخصی بعد از تولد نوزاد باشد. البته خانم‌‌‌‌‌‌های باردار می‌‌‌‌‌‌توانند نهایتا ۱۸ هفته قبل از تولد نوزاد نیز از مرخصی خود استفاده کنند ولی دریافتی در این مدت نخواهند داشت.

توجه داشته باشید که در قانون مرخصی والدین فرض بر این است که پدر، مادر یا هر دو قرار است بعد تولد فرزندشان در دوران مرخصی از نوزاد خود مراقبت کنند. در واقع این برنامه برای حفظ سلامت جسمی و روانی کودک و والدین در نظر گرفته شده و والدین قانونا مجاز نیستند ضمن استفاده از این برنامه به کار دیگری مشغول شوند و از آن کار درآمد داشته باشند. اگر این چنین شود و حتی سال‌‌‌‌‌‌ها بعد دولت متوجه این امر شود تمام وجه پرداختی را به اضافه جریمه و سود حقوق مرخصی والدین را از آنها بازپس خواهد گرفت.

 

شرایط استفاده از مرخصی زایمان و والدین:

همانطور که گفته شد، والدین میتوانند مجموعا تا سقف ۵۲ هفته ضمن ترک کار، حقوق خود را دریافت کنند. برای این منظور:

·         والدین باید حداکثر 600 ساعت در 52 هفته اخیر یعنی روز ارسال تقاضانامه به دولت، کار کرده باشد تا حداکثر این مزایا را دریافت کند.

·         والدین باید حداقل 13 هفته قبل از تولد تقریبی نوزاد (due date) برای یک صاحبکار کار کرده باشد. 

·         برای کارفرمایی کار کنید که تحت پوشش ESA (Employment Standards Act) باشد.

 

نکات مهم :

 

·         یک قلو یا چند قلوها هیچ تاثیری در کم یا زیادشدن مبلغ دریافتی ندارد.

 

·         خانم های شاغل یعنی EMPLOYEE که برای بیزینس همسرشان کار می کنند، نیز شامل این قانون میشوند و بعد تولد فرزندشان تا 52 هفته در خانه بمانند و از دولت فدرال ماهانه مقداری مقرری دریافت کنند. این قانون شامل خانمهایی که صاحب بیزنس / self-employed هستند، نمیشود؛ البته دولت انتاریو قرار است که برای والدینself-employed هم چنین مقرری را برقرار کند.

 

·         مبلغ دریافتی هر دو هفته یکبار به حساب خانم یا در مرخصی والدین به حساب والدین واریز میشود.

 

·         مادر با به دنیا آمدن کودک باید مرخصی زایمان را شروع کند.

 

·         مادر می‌تواند به محض پایان مرخصی زایمان (17 هفته)، مرخصی والدین را شروع کند و ۳۵ هفته دیگر نیز از این مرخصی بهره‌مند شود. در صورتی که پدر هم بخواهد از این مرخصی استفاده کند می‌تواند همزمان با هم استفاده از آن را آغاز کند و این 35 هفته را مشترک استفاده کنند. 

 

·         اگر کارمندی که در مرخصی والدین به سر می‌‌‌‌‌‌برد بخواهد زودتر از زمان تعیین شده به سر کار خود برگردد باید مراتب را سه هفته قبل از تاریخ مورد نظر به کارفرما به صورت کتبی اطلاع دهد.

 

·         اگر کارمندی در تاریخ مقرر به سرکار خود برنگردد این به معنی ترک کار تلقی شده و از حقوق خود محروم خواهد شد.

 

·         مرخصی والدین تاثیری بر مرخصی عادی سالیانه که شامل کارمندان می‌‌‌‌‌‌شود نخواهد داشت و شخص به خاطر استفاده از مرخصی والدین مرخصی عادی خود را از دست نخواهد داد.

 

·         اگر فرد زودتر از زمان تولد فرزند مجبور به ترک کار شود، باید نهایتا قبل دو هفته از ترک کار، نامه ای شامل دلیل ترک کار، تاریخ تعین شده برای زایمان و زمانی که کار را ترک خواهید کرد را به کارفرمای خود ارائه دهید.

 

·         در صورتیکه نوزاد پیش از 17 هفته از تاریخ زایمان سقط شود، والدین نمی توانند از مرخصی زایمان استفاده کنند ولی اگر در فاصله ای کمتر از 17 هفته از تاریخ زایمان سقط شود این امکان وجود دارد.

 

چگونگی اقدام برای دریافت این بنفیت:

برای دریافت این بنفیت، باید هر یک از والدین، فرم‌‌‌‌‌‌های مربوط را جداگانه پر کنند و برای سازمان کار و امور اجتماعی بفرستند. برای اینکه برای دریافت به مشکل برخورد نکنید باید به موقع اقدام کنید. اگر به موقع برای دریافت اقدام نکنید و دیر انجام دهید ممکن است بخشی از آن را از دست بدهید. شروع پرداخت‌‌‌‌‌‌ها حدود 14 تا 25 روز کاری بعد از دریافت مدارک درخواست خواهد بود.

همچنین میتوانید این پروسه را آنلاین انجام دهید. برای انجام پروسه انلاین روی لینک زیر کلیک کنید:

http://www.esdc.gc.ca/en/ei/maternity_parental/apply.page

اگر ساکن کبک هستید برای اقدام آنلاین این پروسه از لینک زیر استفاده کنید:

http://www.rqap.gouv.qc.ca/services_en_ligne/faire_demande_prestations_en.asp

 

در صورتی‌که اطلاعات ارائه شده در فرم‌‌‌‌‌‌های تقاضا اشتباه و نادرست باشد و طوری باشد که باعث شود میزان پرداخت بیشتر شود، به محض معلوم شدن این اشتباه، تغییرات مورد نظر را اعمال می‌کند و مبلغ پرداخت شده که بیش از مقدار واقعی بوده را مسترد می‌‌‌‌‌‌کند.

اگر خانم به  هر دلیلی نتواند تقاضانامه و پرونده تشکیل دهد می تواند یکنفر را بعنوان نماینده اش(Appointment of Representative) معرفی کند. ولی حقوقش فقط به حساب بانکی خودش واریز خواهد شد.

 

میزان دریافتی فرد متقاضی:

 

میزان پرداخت براساس اطلاعات و مدارک ارائه شده فرد متقاضی (سابقه کار و میزان حقوق دریافتی فرد، کم درآمد بودن خانواده و...) و تعیین می‌‌‌‌‌‌شود.

برای محاسبه میزان حدودی دریافتی خود میتوانید از لینک زیر استفاده کنید:

http://www.esdc.gc.ca/en/ei/maternity_parental/benefit_amount.page

 

ساکنین استان کبک برای اینکه از حدود میزان دریافتی خود در طول مرخصی مطلع شوند، میتوانند از وبسایت QPIP استفاده کنند. این وبسایت، دارای نرم‌افزار ویژه‌‌‌‌‌‌ای برای محاسبه تقریبی این دریافتی است.

http://www.rqap.gouv.qc.ca/a_propos_regime/simulateur_calcul_en.asp

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه و میتوانید با شماره تلفن اداره بیکاری فدرال کانادا (7218-206-800) تماس بگیرید و شماره یک را انتخاب کنید. حتما مطمئن شوید که هنگام تماس Social Insurance Number  و  EI access codeتان را داشته باشید.

 

وبسایت رسمی دولت فدرال کانادا: 

 

http://www.esdc.gc.ca/en/reports/ei/maternity_parental.page

 

http://www.esdc.gc.ca/en/ei/maternity_parental/index.page

 

 اطلاعات خوبی در این باره برای ایالت انتاریو:

 

https://www.labour.gov.on.ca/english/es/pubs/guide/pregnancy.php

 

 همچنین برای ایالت کبک:

 

http://www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp

 

و می توانید بصورت آنلاین - بدون مراجعه حضوری- فرمها/اطلاعات لازم را دریافت یا به دولت ارسال و یا پیگیری کنید .

 

 

 

 

 

 

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با i2Canada

 Email: Info@i2canada.com

نوشتار سلب مسئولیت

 نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، شرکت i2Canada هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگاaن از آنها قبول نمی کند

بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب ارسالی و آگهی های تبلیغاتی به عهده نویسندگان آنها بوده و شرکت i2Canada هیچ تضمین، تعهد و مسوولیتی را در قبال آنها نمیپذیرد.

حق تکثیر

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت i2Canada محفوظ است.
حق تالیف کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب) برای نویسندگان آن محفوظ بوده و استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، شرکت i2Canada، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.

Search