نظام های استخدامی در کانادا

سیستم های استخدام شدن در شرکت ها ی کانادایی

 

هنگامی که شما در یک شرکت در کانادا مشغول به کار میشوید معمولا به مدت سه ماه شرایط کار کردنتان مشروط خواهد بود تا توانایی شما در آن پست شغلی بررسی شود. اگر کارفرما تشخیص به استخدام شما بگیرد، دو حالت وجود خواهد داشت.

1.     کارفرما، شما رو به طور اتومات به یکی از روشهای Subcontract  یا Payroll استخدام میکند؛

2.     یا اینکه انتخاب را به خودتان واگذار خواهد کرد.

 Subcontract یا Payroll ؟

حال میخواهیم مزایا و معایب این دو روش استخدامی را در کانادا بررسی کنیم تا در صورت پیشنهاد دادن به شما در زمان استخدامیتان با شناخت کامل به هر دو روش، بهترین را انتخاب کنید.

1.     Subcontract

ساب کانترکت معادل همان حالت کنتراتی کار کردن در ایران هست؛ در واقع شما با شرکت (معمولا به مدت 6ماه و گاهی یکساله) قرارداد میبندید و در واقع در قالب یک قرارداد با شرکت کار خواهید کرد.

همچنین وقتی که سیستم قرارداد استخدامی شما با شرکت حالت Subcontract داشته باشه شما میتوانید در قالب یک فرد و یا یک شرکت با شرکت مقابل قرارداد ببندید (ممکن است شما شرکتی برای خودتان داشته باشید و بخواهید در قالب آن شرکت با شرکتی دیگر قرارداد کاری داشته باشید).

در سیستم Subcontract شرکت حقوق شما را بدون کسر مالیات و کامل به شما پرداخت خواهد کرد. به عنوان مثال شرکت با شما ساعتی 30 یا 40 دلار در ساعت قرارداد میبندد؛ این مبلغ ساعتی 30 یا 40 دلار را کامل و بدون کسر مالیات به شما پرداخت میکند و در واقع شما موظف هستید مالیات را براساس یک سری معیارهایی که پیچیده هست به دولت پرداخت کنید. برای کسب اطلاعات کامل در مورد مالیات اینجا را کلیک کنید.

همچنین در حالت Subcontract شما دیگر بنفیتی نخواهید داشت؛ یعنی بیمه نخواهید بود و نمیتوانید از خدماتی مثل بیمه، بازنشستگی و خیلی چیزهای دیگر استفاده کنید و اگر بخوایید بیمه داشته باشید باید خودتان اقدام بکنید و بیمه خصوصی بگیرید و یا اینکه حسابهای مثل RRSP در بانک باز بکنید؛ در واقع میتوان گفت این یکی از معایب این روش استخدامیست؛ اگر شما بیمه نداشته باشید، حقوق بازنشستگی نخواهید داشت و مهمتر از همه Job Safety تان هم بالا نخواهد بود و معلوم نیست بعد از پایان قرارداد دوباره قرارداد را تمدید کنند یا نه.

همانطور که گفته شد از مزایای این روش این است که شما پول را کامل میگیرید و در پایان سال عملا باید مالیات رو به دولت برگردانید؛ در واقع پول بیشتری ماهیانه دریافت میکنید و به قول معروف پولتان در طول سال کار خواهد کرد و البته باید گفت افرادی که این روش رو انتخاب میکنند طبق یک سری روش ها و متدها میزان تکسی که باید به دولت در پایان سال پرداخت کنند، کاهش میدهند. برای کسب اطلاعات کامل در مورد مالیات اینجا را کلیک کنید.

 

2.     Payroll

در حالت Payroll شما در واقع استخدام شرکت میشوید و قراردادی حداقل یکساله با شما امضاء خواهد شد و تمام تکس را خود شرکت از حقوق شما پرداخت میکند و مثلا اگر ساعتی 40 دلار و حدود ماهیانه 5000 دلار حقوق شماست، در حدود 1000 دلار از آن ماهیانه برای مالیات کسر خواهد شد و دریافتی شما 4000 دلار میشود و در پایان سال در واقع شما تکسی به دولت بدهکار نیستید؛ ضمن اینکه در این روش از بنفیت های دیگر مثل بیمه و حقوق بازنشستگی هم بهره مند هستید. همچنین در این حالت از آنجایی که حداقل با شما قرارداد یکساله بسته میشود تا یکسال شما ضمانت بیشتری دارید (البته در کانادا کلا ضمانت 100% وجود ندارد.)

 

·         کدام بهتر است؟

حال با توجه به مزایا و معایب این دو روش و شرایط کاری خودتان تصمیم بهتری میتوانید بگیرید. پیشنهاد من به شما این است که اگر شرکتی که میخواهید با آن قرارداد Subcontract ببندید، شرکتی است که شما با آن قبلا کار کرده اید و شناخت کافی دارید و از اینکه به شما احتیاج دارند و قرارداد را تمدید خواهند کرد مطمعنید ( چون معمولا قراردادها 6 ماهه است)، میتوانید روش Subcontract را انتخاب کنید و مهمتر اینکه اگر درآمد بالایی دارید و حقوق بالایی دریافت میکنید نیز این روش را کاملا به شما توصیه میکنم. حتی اگر خود شرکت به شما این پیشنهاد را ندهد شما خود میتوانید این پیشنهاد را بدهید. خصوصا در بحث تکس خیلی اختلاف زیادی بین این دو روش وجود دارند؛ اگر شرکت داشته باشید میتوانید خیلی در تکس صرفه جویی بکنید و بسیاری از هزینه هایتان را میتوانید به حساب شرکتتان بزنید که البته همه اینها نکات بسیار ریزی دارد ولی مجموعا انتخاب این دو بستگی به شرایط شما خواهد داشت.

همچنین توصیه من به کسانیکه موقعیت شغلی آنها حالت یکنواخت و کارمندی دارد و در قالب شرکتی کار نمیکنند Payroll  را پیشنهاد میکنم. این سیستم برای آنهایی که میخواهند یک کارمند خوب باشند بسیار توصیه میگردد.

 

 

در صورت نیاز برای دریافت اطلاعات بیشتر با بنده میتوانید تماس بگیرید. 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search