تاثیر سابقه کار ایران در کانادا

یکی‌ از موضوعاتی که بسیار پرسیده میشود و همچنان بر سر آن توافق نهائی وجود ندارد بحث سابقه کار در ایران است. سوالاتی از این قبیل که آیا سوابق کاری ما در ایران مورد قبول شرکت‌های کانادایی هست یا خیر و یا اینکه نامه سابقه کار خود را از ایران بگیریم یا نه بسیار پرسیده میشود

حال برای این موضوع اجازه بدهید قدم به قدم خدمت شما توضیح بدهم. اول برویم سراغ این موضوع که آیا سوابق کاری ما در ایران مورد قبول کانادا هست یا خیر؟

پاسخ به این سوال را می‌توان از چند دیدگاه بررسی کرد. قطعا سوابق کاری شما در ایران باید در رزومه شما نمود داشته باشد. یعنی‌ جدای این موضوع که سابقه کاری شما را در کانادا می‌پذیرند یا خیر، تمامی‌ این سوابق باید با جزئیات کامل در رزومه شما آمده باشد. کاملا مشخص و مبرهن است که نمی‌توان سال‌ها کار تخصصی و حرفه‌ای یک متخصص در ایران را نادیده گرفت و در واقع رزومه شما نشان دهنده سال‌ها تلاش و اهتمام شما در کسب تجربه و تخصص است. این موضوع را شرکت‌های کانادایی هم می‌دانند و یک مسوول استخدام در یک شرکت به این مسٔله کاملا واقف است.

پس نمی‌توان تاثیر سابقه کار ایران را ندیده گرفت. اما حال سوال اینجاست که آیا با این سابقه کار در ایران می‌توان در کانادا کار کرد یا خیر؟ اگر می پذیرند پس چرا داشتن سابقه کار کانادایی همچنان درخواست اول صاحبان شرکت‌ها برای استخدام است؟

در واقع نکته داستان اینجاست که سابقه کار ایران شما برای اثبات توانایی تخصص شما شاید کافی‌ به نظر برسد اما برای آشنایی با فرهنگ و تخصص‌های خاص کشور کانادا قطعا کافی‌ نیست. علت اینکه شرکت‌های کانادایی از شما سابقه کار کانادایی میخواهند نه به این دلیل است که سوابق قبلی شما را قبول ندارند بلکه به این دلیل است که اعتقاد دارند شما برای کار در کشوری که هیچ گونه آشنایی با سیستم و فرهنگ کاری آن ندارید ابتدا نیاز به کسب تجربه دارید. تجربه‌ای که اگر بخواهید آنرا مستقیم در محیط کاری خود به عنوان یک کارمند رسمی‌ به دست بیاورید برای شرکت گران تمام میشود. شرکت باید برای کسب تجربه شما هزینه کند و با توجه به حقوق‌های بالای نیروی کار در کانادا این موضوع برای شرکت توجیه اقتصادی ندارد. پس ترجیح میدهد خود را از این مساله تبرئه سازد و به جای آموزش تخصص و فرهنگ از شما تجربه بخواهد.

حال سوال اینجاست که پس چگونه می‌توان این تجربه را کسب کرد و سپس وارد محیط رسمی کار شد؟

راه‌های بسیاری برای این موضوع وجود دارد. یکی‌ از آنها کار Co-op است که قبلاً به شکل مفصل راجع به آن صحبت کرده ایم. میتوانید از اینجا آنرا مطالعه کنید. همچنین انجام کار داوطلبانه که از طرف برخی موسسات کاریابی صورت می‌گیرد نیز میتواند در این مورد به شما کمک کند. علاوه بر این کسب دانش اختصاصی رشته خود در کانادا با گرفتن لایسنس‌ها و سرتیفیکت‌های مربوطه نیز مقدور است. میتوانید اینجا و اینجا را مطالعه کنید

اما بحث ما راجع به این موضوع نیست و قصد نداریم خیلی‌ به بحث کسب تجربه کانادایی در کانادا بپردازیم.

حال می‌خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که در چه زمینه هایی سوابق کار ایران ما مورد قبول است. به طور خلاصه اگر به خواهیم دست بندی کلی‌ در این مورد داشته باشیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

پزشکی‌: در تمامی‌ گرایشات پزشکی تقریباً می‌توان گفت سوابق کاری شما در ایران مورد قبول قرار نخواهد گرفت و عملا شما پس از ورود به کانادا به عنوان کسی‌ که فقط یک کارشناسی ساده و مربوط نسبت به پزشکی‌ دارد شناخته شده و باید تمام مراحل را مجددا سپری نمایید

مهندسی‌ ها: اگه چه تقسیم بندی بسیار کلی‌ هست اما به همین شکل کلی هم‌ می‌توان گفت بخشی از سوابق کاری برای گرفتن نظام مهندسی‌ مورد قبول است و چنانچه شما این سوابق را نداشته باشید باید آنها را در کانادا کسب نمایید. اما برای کار کردن قضاوت را باید به شرکتها واگذار کرد که آیا این سوابق را تضمینی برای تخصص شما می‌دانند یا نه. در اکثر موارد این تجارب مورد قبول است و فقط از شما خواسته میشود سرتیفیکیت و یا لایسنسی مربوط به گرایش خود بگیرید تا مکمل خوبی برای تأیید تخصص و حرفه شما باشد.

رشته هایی که علم آنها با ایران مشترک است: در این رشته‌های تحصیلی‌ مانند حسابداری می‌توان روی سوابق کاری خود حساب کرد. اگر چه بخشی از آنها را تأیید کرده و قبول دارند اما همین بخش کوچک هم میتواند شما را از انجام کار در کانادا برای کسب تجربه خلاص کند. اگر چه بخواهید Designation مربوطه را گرفته و به شکل تخصصی وارد این گونه حرفه‌ها شوید موضوع متفاوت است و باز هم داستان سوابق کانادایی گریبان شما را خواهند گرفت.

رشته هایی که کاملا علمشان با ایران متفاوت است: برخی رشته‌های تحصیلی‌ در ایران وجود دارد که کلا اثری از آنها در کانادا نیست و یا اگر هم باشد کاملا متفاوت است. مانند وکالت و یا رشته حقوق. در این حالت طبیعی است که نه تنها رشته شما بلکه سوابق کاریتان را نیز قبول نکنند.

پاسخ به یک سوال دیگر: آیا لازم است نامه سابقه کاری خود را از ایران بیاوریم؟ یعنی‌ لازم است که از شرکت هایی که در آنها کار کرده ایم نامه سابقه کار گرفته و آن را ترجمه کرده و همراه خود بیاوریم؟

پاسخ این سوال به این شکل است که اگر شرکتی که شما در ایران در آن کار میکرده اید یک شرکت بین‌المللی بوده که دارای دفاتر مختلف در کشور‌های دیگر است، حتما این نامه را به شکل رسمی‌ و مفصل تهیه کرده و یا آنرا از ابتدا به صورت انگلیسی‌ بگیرید و حتما آنرا ترجمه کنید. در ترجمه نیازی به زدن مهر‌های دادگستری و وزارت امور خارجه نیست و همان ترجمه ساده کفایت می‌کند

 

اما اگر شرکت شما صرفاً یک شرکت Local بوده که دارای شعب خارجی‌ و یا بین‌المللی نیست، نیازی هم به گرفتن نامه سابقه کار وجود ندارد. به طور کّل هر چه را که شما در رزومه تان می‌نویسید شرکت‌های کانادایی قبول میکنند و به شما اعتماد دارند. حال اینکه یک نفر در محیط کار به چه شکلی‌ باشد و یا آنچه را که در رزومه خود ادعا کرده بتواند عمل کند بحث دیگری است

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search