گواهينامه رانندگی در ونکوور

با تشکر از خانم سولماز بابت تهیه این مطلب

 

در خصوص گواهينامه ونکوور

 همانطورکه اطلاع دارید گواهینامه در هر استان کانادا با استانی دیگر متفاوت بوده و همین موضوع باعث گردیده تا اگه کسی‌ چنانچه گواهینامه یک استان را داشته باشد و قصد کند در استانی دیگر زندگی‌ نماید مجبور شود مجددا گواهینامه استان دیگر را نیز دریافت کند. اگرچه شرایط کلی‌ اخذ گواهینامه در کانادا برای تمامی‌ استان‌ها یکی‌ بوده و اختلاف بیشتر در جزئیات است، اما سعی‌ کرده ایم مراحل اخذ گواهینامه را برای هر شهر به شکل جداگانه بررسی نمائیم.

در این مطلب مراحل اخذ گواهینامه در ونکوور را به شما نشان خواهیم داد

اگر چه با داشتن گواهینامه بین‌المللی به مدت سه ماه می‌توان در ونکوور رانندگی‌ کرد، اما توصیه میشود به دلیل آشنا نبودن با قوانین رانندگی‌ در کانادا هر چه سریعتر نسبت به دریافت گواهینامه این کشور اقدام شود. 

·         مراکز ICBC :

ونكوور خود شامل چند شهر مانند نورث ونكور- كوكتلام- برنابي- خود ونكور و ... بوده که هر شهري مركز مخصوص اخذ گواهینامه خودش را دارد كه به اسم ICBC شناخته ميشود .

شما در قدم اول بايد مرکز ICBC منطقه خودتان را پيدا كنيد. سپس به این مرکز مراجعه كرده و كتاب آيين نامه راهنمایی و رانندگی را به صورت رایگان دریافت نمایید. البته نسخه ترجمه شده كتاب هم موجود است كه در كتابفروشي هاي ايراني مي توانيد آن را تهيه كنيد. قیمت این کتاب حدود ٢٠ دلار است.

·         آزمون آیین نامه:

براي امتحان آيين نامه يا knowledge test داشتن کارت PR و و ترجمه گواهينامه ايران لازم است. این ترجمه که باید در خود ونکوور انجام شود، لازم است حتما توسط مترجمین دارای لایسنس رسمی‌ مترجمی کانادا انجام پذیرد. هزينه ترجمه گواهينامه ٢٥ دلار است.

١٥ دلار هزينه امتحان آیین نامه است.

یکی‌ از تفاوت‌های گرفتن گواهینامه در ونکوور با سایر استان‌ها این است که در ونکوور اصل گواهینامه شما گرفته شده و دیگر به شما برگردانده نخواهد شد.

در خصوص دوستاني كه کارت PR ندارند، داشتن گواهينامه عكس دار براي ثبت نام ضروري است. اگر شما کارت PR نداشته باشيد، برگه لندينك و سين نامبر برای ثبت نام و آزمون گواهینامه الزامی است. اگر قبول شوید به صورت موقت اجازه رانندگي خواهيد داشت ولي تا پي آر را نبريد گواهينامه اصلي صادر نخواهد شد.

ضمنا مي توانيد امتحان آيين نامه را به فارسي هم بدهيد.

·         پس از قبولی:

بعد از قبولي در آيين نامه مي توانيد كنار كسي كه گواهینامه كامل دارد نشسته و رانندگي كنيد. كساني كه اولين بار است گواهينامه مي گيرند و به اصطلاح new driver هستند تا يك سال فقط با این گواهینامه و به همين شكل مي توانند رانندگي كنند. ولي كساني كه گواهينامه قبلي دارند مي توانند بلافاصله امتحان رانندگی در شهر را بدهند.

براي امتحان داخل شهر بايد آنلاين وقت گرفت. تقريبا هميشه تمام وقتها تا سه ماه بعد پر است. يك راه وقت گرفتن سريعتر اين است كه هر شب به سايت مراجعه كنید. معمولا يكي دو نفر پيدا ميشوند كه نوبتشان را كنسل میكنند و شما مي توانيد آن وقت را ثبت نام كنيد .

·         آزمون شهری:

حال نوبت به آزمون داخل شهر است. قبل از اینکه آزمون را بدهید باید خود را آماده این امتحان کنید. برای این کار کافیست با یکی‌ از شماره‌های اشخاصی‌ که تعلیم رانندگی‌ میدهند و می‌توان آنها را در مجلات ایرانی‌ به وفور یافت تماس گرفته و برای تعلیم برنامه ریزی کنید. با توجه به سابقه و میزان تسلط شما به رانندگی‌، تعداد جلسات به شما پیشنهاد میشود .هزينه يك ساعت تعليم رانندگي حدود ٤٠ دلار است. (اين قيمت ممکن است با توجه به مناطق مختلف فرق كند)

ماشين را بايد خودتان ببريد براي امتحان. اگر ماشين نداريد با همان كسي كه تعليم رانندگي گرفته اید هماهنك مي كنيد تا نيم ساعت ماشينش را در اختيار شما قرار دهد که البته اين موضوع ٦٠ دلار برای شما آب میخورد. هزينه خود امتحان هم ٥٠ دلار است.

لازم است به این موضوع اشاره کنیم که چنانچه قبلاً در ایران رانندگی‌ نکرده اید و یا سابقه رانندگی‌ شما کمتر از ۲ سال است، ابتدا باید آزمون اول Road Test را بدهید. اگر قبول شوید میتوانید رانندگی‌ کنید اما تا ۲ سال تعداد مسافر‌های شما نباید بیش از یک نفر باشد مگر اینکه کنار شما یک راننده با گواهینامه کامل نشست باشد و یا مسافرین خودرو شما فامیل درجه یک باشند. مانند همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و یا برادر. ضمنا محدودیت‌های دیگری هم دارد که در سایت رسمی‌ دولت اعلام شده است. پس از دو سال میتوانید آزمون Road Test 2 را بدهید که در صورت قبولی به شما گواهینامه کامل داده خواهد شد که دیگر دارای هیچ گونه محدودیتی نیست. اما اگر در ایران سابقه رانندگی‌ داشته باشید و از تاریخ صدور گواهینامه ایران شما بیش از ۲ سال گذشته باشد، میتوانید مستقیم Road Test 2 را امتحان بدهید.

 

در صورت قبولی گواهینامه به آدرس شما ارسال خواهد شد.

 

https://www.welcomebc.ca/Start-Your-Life-in-B-C/Daily-Life/Driving-in-B-C#anchor1

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search