مصاحبه با خانم شیدا - کارشناس پرستاری در ونکوور

 

 پست ارسالی از شیدا

The Bachelor of Science in Nursing

خانم شیدا از هموطنان ایرانی ما هستند که با اخذ مدرک پرستاری در همین زمینه در ونکوور مشغول به کار هستند. ازونجایی که کسانی که به کانادا مهاجرت میکنند ترجیح میدهند در صورت امکان در رشته خودشون مشغول به کار بشن و مایلند بدونند که همکاران مهاجرشون بعد مهاجرت به کانادا چه مسیری رو طی کردن و یا اینکه چه مسیری رو میتونند انتخاب کنند تا از سختیها و نگرانیهاشون کاسته بشه، خانم شیدا یه سری اطلاعات لازم رو در رابطه با این رشته رو در اختیارمون قرار دادند که امیدوارم براتون مفید باشه. 

این اطلاعات شامل دو بخش هست بخش اول دوستانی که علاقه مند به گرفتن کارشناسی در این رشته در ونکوور هستند؛ و بخش دوم دوستان کارشناس پرستاری که با سابقه کار از ایران وارد ونکوور میشن.

بخش اول مصاحبه:

برای گرفتن پذیرش از کالج و دانشگاه در رشته پرستاری، نیاز به تمام کردن دبیرستان و یا گرفتن دیپلم هست ولی تعریف دیپلم در کانادا با دیپلم در ایران متفاوت است و البته ایالت به ایالت هم فرق میکنه.

دیپلمی برای ورود به رشته نرسینگ باید شامل دروس ذیل باشد:

شیمی گرید 11 و یا 12، ریاضی گرید 11 و یا 12، بیولوژی گرید 12 و انگلیسی گرید 12 با نمره C.

تافل با اسکور 83 یا آیلتس با نمره آکادمیک 6.5، انگلیسی communication  با نمره B، نمونه هایی از معادل انگلیسی 12 برای اخذ دیپلم مورد قبول اکثر کالجها و دانشگاهها هستند. البته این score ها و پیشنیازها از کالج به کالج دیگه متفاوت هست.

پس از پذیرفته شدن در کالج یا دانشگاه مربوطه باید اپلیکیشن بگذارید برای پروگرم Nursing.

پروگرم Nursing در اکثر کالج ها و دانشگاهها دارای ساختار 1+3 هست. یعنی یکسال academic foundation هست که دانشجو باید 30 credit را تکمیل قبل از ورود به پروگرم نرسینگ و پس از آن دوره 3 ساله نرسینگ رو باید تکمیل کنه.

 

30 کردیتی که در سال اول باید تکمیل بشه شامل دروس زیر هست:

1.    Human Anatomy and Physiology 1   3 credit

2.    Human Anatomy and physiology 2   3 credit

3.    Pathophysiology  3 credit

4.    Academic Writing 3 credit

5.    English Elective 3 credit

6.    Introductory Microbiology for Health Science  3 credit

7.    Social Science or Humanities  elective 3 credit

8.    Introduction to statistics or Data Analysis in Psychology  3 credit

9.    elective course 3 credit

10. elective course 3 credit

 

بعد از تکمیل کردن سال اول ،  اسم دانشجو وارد لیست انتظار یا waiting list  میشه. البته اگر متقاضیانی که همزمان برای نرسینگ درخواست کرده باشند  زیاد باشند، کسانی که نمره های بهتری دارند در اولویت قرار میگیرند.

معمولا چون کورسهای سال اول در اکثر دانشگاه‌ها یکسان هست و قابل انتقال ،  اکثر دانشجو ها برای چندین دانشگاه اپلیکیشن میگذارند.

 

چون کورسهای که برای سال اول گفته شد متقاضیانی زیادی داره ، در خیلی از مواقع دانشجو نمیتواند  سال اول را در یکسال تکمیل کنه و برای جلوگیری از اتلاف وقت بعضی از کالجها کورسی به نام Academic foundations دارد که 10 کردیت حساب میشه و مختص کسانی هست که میخوان وارد رشته نرسینگ بشن و البته متاسفانه در بعضی مواقع این کورس باعث تسریع در پذیرش نمیشه.

وقتی که دانشجو در پروگرم Nursing پذیرفته شد باید سرتیفیکیتها و مدارک زیر را قبل از شروع پروگرم آرایه بده:

1) Cardio Pulmonary Resuscitation (CPR)

2) Standard First Aid Certificate

3) Health assessment (by a physician or nurse practitioner)

4) Immunization Record

5) Criminal Record Check

6) Nonviolence crisis intervention certificate

7) Respiratory Mask fit test (N95)

Care aid

چون اکثر پرستاران محترم دنبال کار care aid هستند من چند تا اینفورمیش در مورد این سرتیفیکیت و نحوه کار پیدا کردن براش میگذارم.

اکثر پرستاران محترم بعد از ورود به کانادا میتونن آنلاین برای Care Aid شدن اقدام کنند و بعد از چند درس آنلاین  و امتحان آنلاین این سرتیفیکیت رو کسب کنند. البته این رو باید به خاطر داشته باشن که با این مدرک فقط میتونن در کامیونیتی یا به عبارتی در منازل کلاینتها  به عنوان home support worker  کار کنند.

برای کار در Care facilities یا خانه سالمندان نیاز به گرفتن سرتیفیکیت Care Aid از کالج هست.

و اما پس از اینکه Care aide و یا home support worker حدود 700 ساعت تجربه کاری پیدا کنه eligible  میشه برای گرفتن کورس acute Care for care aide که با این سرتیفیکیت Care aid میتونه در بیمارستان کار کنه.

رنج حقوقی home support worker  در کمپانی های خصوصی مثل Nurse next door و we care و ... حدود 14 تا 16 دلار در ساعت هست.

و در کمپانی های نیمه خصوصی مثل Bayshore و یا کمپانیهای دولتی مثل Vancouver coastal health حدود 18 تا 20 دلار در ساعت هست.

و رنج حقوقی care aid در facilities  و بیمارستانها حدود 23 دلار در ساعت میباشد که البته برای شیفت عصر و شب به ترتیب 1 و 2 دلار ساعتی اضافه میشه.

در ونکوور شرکتهایی هستند که در زمینه  کاریابی و رزومه نویسی به افراد تازه وارد کمک میکنند؛Avion, Success, Skill Connect& Mosaic  نمونه هایی از این شرکتها هستند.

هر ساله دولت میزان حدود 2000 دلار به هر فرد تازه وارد تخصیص میده که البته هر فرد یکبار میتونه از این پول البته برای پرداخت هزینه تحصیلی  استفاده کنه. یعنی فرد برای یه کورس یا پروگرم اول رجیستر میکنه و بعد این موسسات هزینه اش البته تا حدود 2000 دلار رو پرداخت میکنند. و آگر پروگرمی گرانتر بود که مابقی اش رو خود فرد باید پرداخت کنه.

در مورد پیدا کردن کار Care aid یادم رفت که بگم وبسایت هایی مثل craigslist و yellow page هم هست که میشه از این وبسایت ها کلاینتها خصوصی پیدا کرد. چون متاسفانه برای پیدا کردن کار همه کمپانی ها درخواست Canadian experience و رفرنس میکنند و البته فرد میتونه با داشتن کلاینت خصوصی هم experience لازم رو بدست بیاره و در خیلی مواقع کلاینتها میتونن رفرنس خوبی هم برای دیگران باشند.

سایر نکات کاربردی:

در BC سه HEALTH AUTHORITY وجود داره

1.     Vancouver Coastal health

2.     Fraser health

3.     Providence health care

هر کدام از این Authority ها منطقه گسترده‌ای رو پوشش میدهند. مثلا coastal health از Bella Bella و Bellolla رو از Bella Bella و Bella cool تا Burnaby رو پوشش میده و هر کدام شامل تعداد زیادی بیمارستان و care facilities و clinics و group homes و community  center هستند و کسی که بتونه در این کمپانی ها کار بگیره از یک نوع امنیت شغلی برخورداره. و اینطور هم نیست که اینها فقط دکتر و پرستار استخدام کنند. مشاغل مختلفی از office job تا خدمات کامپیوتری گرفته و خیلی از جابهای دیگه که همشون unionized هستن وجود دارد. اکثر اینها بجز نرسینگ تحت پوشش HEU هستند که همون hospital employees union هست. من به همه توصیه میکنم که یه جوری سعی کنند خودشون رو وارد سیستم کنند. مثل خیلی ها که با جابهای پایینی وارد سیستم شدند و بعدا وارد جابهای دیگه ای شدند.

در وحله اول باید شخص  برای خودش پروفایل درست کنه که باید وارد وبسایت مورد نظر بره و روی career کلیک کنه و بعد از اون برای یه job اپلای کنه که بتونه برای خودش پروفایل درست کنه. و پروفایل رو باید مرتبا اپدیت کرد. و اگر فرد سرتیفیکیتی گرفت میتونه به پروفایلش آد کنه.  و حتی اگر کسی با کانکشن هم کار پیدا کنه اولین سوالی که ازش میشه داشتن پروفایل هست.

حسن بزرگی هم که کار در این کمپانی ها داره آینه که فرد قدرت مانور داره یعنی میتونه از جایی به جای دیگه ای خودش رو انتقال بده که اینکار از طریق internal job posting انجام میشه.

همچنین برای دو ستانی که دنبال کارcare aide هستن من بهشون توصیه میکنم که دوره آنلاین care aid رو بگذرونید و بعد به عنوان home support worker مشغول بکار شن و بعد از اینکه 700 ساعت سابقه کاری پیدا کردن برن Vcc و یا کالج خصوصی دیگری هست و اونجا یه دوره کوتاه مدت acute care بگذرونید که با اون مدرک میتونین کار در بیمارستان پیدا کنید. چون مراحل نرس شدن واقعا طولانی هست. البته با مدرک acute care خیلی راحت میتونید کار پیدا کنید که از نظر درآمدی هم بدک نیست چون با ساعتی 23دلار شروع به کار میکنید و شبکاری هم حدود 25 دلار میگیرید.

اگر دانشجو باشين با توجه به محدوديت كاری که دارين (اگه اشتباه نکنم فکر کنم به عنوان دانشجو شما فقط میتونین حدود 1000 دلار درآمد داشته باشین.) و اینکه شما به عنوان یه دانشجوی full time از این بیشتر هم نمیتونین کار کنید. مورد خوبیه براتون. درآمدی که برای acute care هست, حدود ۴۰-۴۵ ساعت در ماه میشه ۱۰۰۰ دلار.

 

موفق باشید.

ادامه دارد....

 

از مهاجرت تا زندگی در کانادا با
I2Canada

Get in Touch

I2Canada Company

ACanada - Ontario - Toronto 
Richmond Hil, Illinois 60654

A02351 683 00141

F013 456 78910

Search